Pogledaj jedan post
Old 25.09.2009., 18:13   #3
Quote:
ToTaL kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav!

Zamislimo da imamo kucu na osami, da ne kompliciramo. I naravno, pametno bi na tu kucu bilo staviti gromobran da u slucaju udara munje u kucu se grom uzemlji preko gromobrana i sprijeci stetu. E sad ono sto mi nije jasno a svojedobno mi je to bilo "kvazi objasnjavano" je da osim sto ce gromobran na sebe "preuzeti" munju, da li ce on ujedno i sprijeciti ucestalost udara munje u tu kucu opcenito. U smislu da ce pomoci da se potencijal izjednaci i prije nego sto dodje do udara. Tj. da ce munja udariti samo kada dodje do naglog porasta u razlici potencijala, a ako je porast sporiji, polako ce se izbiti preko gromobrana. Ak me razumijete

Hvala unaprijed na konstruktivnim odgovorima!
Naponski udar se dešava baš zbog udara munje, a ne ranije. Što se tiče pitanja da li će biti više udara munje na tom mjestu zbog munjobrana, odgovor je da neće. Ali smanjit će se vjerovatnost udara u kuću. Ustvari ako je sve pravilno projektovano munje neće pogađati kuću već dijelove instalacije za zaštitu od udara munje. Instalacija za zaštitu od atmosferskog pražnjenja ne povećava broj udara munje, ali zato efikasno štiti objekat koji je njome zaštićen (ako je sve projektovano ispravno). Možda bi mali izuzetak bile hvataljke sa jonizirajućim zračenjem, ali samo u posebnim slučajevima. Ove instalacije za zaštitu od munja ne privlače munje tako da se povećava broj udara, ali zato efikasno štite građevinu. Ako bude potrebno javit ću se opet.

Zadnje uređivanje Lesli Eldridž : 25.09.2009. at 18:29.
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom