Pogledaj jedan post
Old 05.11.2003., 21:41   #12
dakle, bipolar2000,
potpuno se slažem da je besciljna apstinencija, u to računam i apstinenciju po "naređenju" strogih puteva ili organizacija, ili religija, dovodi do bolesti, prvo psihičkih pa onda i fizičkih, višak energije besciljno luta tjelima čovjeka,
jasno da treba naučiti baratati njome ili se baviti nekom praksom koja je sama po sebi energetski zahtjevna,
npr. ćudoredan život u samostanu, ukoliko se redovnik ili redovnica ne posvete, da tako velim, nastojanju za dubljim, mističnijim, spoznavnjem boga, i ako ne znaju odgovarajuće tehnike za to pravi je primjer za gore navedeno,

sama apstinencija po sebi ne znači apsolutno ništa za duhovan razvoj, i mislim da je ono iskušenje onog mladića kojeg spominješ isto tako gotovo nevažno za njegov razvoj u smislu načina "evo izdržao sam", koji je po mom mišljenju glupost, to izdržavanje možda je podvig, u sistemu vjerovanja kojem on pripada u smislu "izdržavanja iskušenja" ili moralnosti, no njegov osobni duhovni razvoj nije napredovao ni za dlaku, osim što je možda sačuvao malo energije, što sam zapravo i pitao, za koju vjerojatno ni ne zna što bi s njome,
kad on savlada iskušenje doći će mračni a ne "prosvetljujući" moment

čistoća duše nikad za mene nije imala veze sa ne prakticiranjem sexa ili nestrastvenošću, govorim o curi, uopće ne sumnjam da je mogla biti vrlo vrlo strastvena i isti tako dobra čista empatična duša, no to nema veze s pitanjem je li imala dovoljno energije za drugačiji način spoznaje ili djelovanja

što se prosvjetljenja seksom tiče, tu sam nešto malo čitao o kamatantri kojom je moguće doseći više nivoe svijesti u seksualnom činu, koji se doduše prirema i nekoliko godina, jasno uz apstinenciju
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom