Pogledaj jedan post
Old 15.04.2009., 21:19   #53
Lightbulb Sinestezija (ujedinjenje osjetila)

Tek sam nedavno skužila da cijeli život imam tu osobinu! Sad mi je puno jasnije od kuda dojam da stvari doživljavam generalno drugačije i od kuda mi možda sklonost tako specifičnom, avangardnom umjetničkom izričaju!

Ovdje je ukratko o čemu se radi!

'Sinestezija' ili 'ujedinjenje osjetila' se odnosi na fenomen kojega doživljavaju određene osobe, sinestete, kod kojih dolazi do nečega sličnom povezivanju osjetila različitih modaliteta. Tako npr. uz zvukove, sinestete mogu percipirati vizualne podražaje poput boja ili oblika. Moguće je i obrnuto, vizualni podražaji izazivaju zvučne ili mirisne podražaje. Druge kombinacije su isto izražene. Na primjer, postoje osobe kod kojih svaka riječ ima određeni okus.
Jedan od najčešćih oblika sinestezije je tzv. grafem-boja sinestezija kod koje svako slovo ili znamenka ima određenu boju.
Jedan interesantan oblik sinestezije je ordinalna personifikacija pri čemu, najčešće, brojevi imaju karakteristike osoba. Tako npr. broj jedan može biti veseo a broj dva tužan. Broj tri pokušava oraspoložiti dvojku dok je četvorka sebična i misli samo na sebe. Petica može biti vođa, i tako dalje.

Sinestezija nije jednostavna asocijacija pojmova kao npr. crvena boja povezana sa pojmom srca ili žuta sa limunom. Sinesteti izjavljuju da vide sinestetke boje jednako realistično kao i prave boje, i slični visoki nivo realiteta važi za sve druge sinestetske modalitete. Pri tome sinesteti potpuno dobro razlikuju podražaje koji dolaze iz okoline i onih koji dolaze iz "njihove glave". Dakle, sinesteti nisu psihotični, t.j., mentalno su potpuno zdravi.

Puni tekst: http://hr.wikipedia.org/wiki/Sinestezija

Utvrđeno je da svaki 2.000. čovjek ima sinesteziju, da je nasljedna, da se češće javlja kod žena nego muškaraca te kod ljevaka. Neki znanstvenici smatraju da je mozak sinestetičara drugačije građe te da kod njih veze između inače odvojenih osjeta, koje se nakon rođenja postepeno gube, ostaju i tijekom daljnjeg života.
Tako je kod sinestetičara koji obojeno slušaju (kada glasovi, zvuci i glazba izazivaju nekontrolirano i subjektivno pojavljivanje određenih boja) potvrđeno da se prilikom slušanja glazbe u njihovom mozgu aktiviraju i područja zadužena za vid, što je kod 'običnih' ljudi nemoguće.

Iskustva sinestetičara su konstantna i ne mijenjaju se tijekom života. Zanimljiv je i podatak da sinestezija ostaje prisutna i nakon što neko od osjetila više ne funkcionira. Sinestetičar koji oslijepi u kasnijoj dobi svejedno će vidjeti boje koje kod njega izazivaju riječi kao i prije nego što je izgubio vid!

Ljudi koji imaju opisane sposobnosti vrlo su ponosni na njih i shvaćaju ih kao dar, bogatstvo za koje su uskraćeni ostali ljudi. Nemaju nikakvih negativnih posljedica iako, priznaju, ponekada se osjećaju osjetilno 'prepunjeni'. Također, imaju gotovo fotografsko pamćenje upravo zbog dodatnih osjetilnih asocijacija koje potom povezuju s imenima, brojkama, pinovima, svime onim što nam zna zadati muke u određenim situacijama.
Veliki broj sinestetičara upravo se zbog svojih posebnih doživljaja pronašlo u umjetničkom svijetu.

Još detaljnije: http://portal.ludbreg.hr/kolumne/show.asp?kol=36


Zanima me kakva iskustva forumaši imaju s navedenom pojavom!

Ta pojava se javlja u raznim varijantama. Neki mogu čuti, okusiti, namirisati ili osjetiti bol u bojama. Drugi imaju osjet okusa povezan s oblicima, treći povezuju boje uz napisane brojeve i slova. Neki vide apstraktne koncepte, kao što su matematičke operacije, kao oblike koji se projiciraju u njima ili izvan njih. Najčešća varijanta je kad čovjek vidi ili čuje rijeći u boji. No, mnogi sinestetičari doživljavaju više od jedne varijante tog stanja.

Zna li netko i za neke mogućnosti testiranja takvih osobina? Bilo na internetu, ili drugačije.
__________________
Seeing beyond the obvious!

Zadnje uređivanje vigilanty : 15.04.2009. at 21:43.
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom