Pogledaj jedan post
Old 26.01.2013., 00:00   #6
Još jedna pfapa..

Majo (i Sonja) pozdrav!

Evo podjelit ću i ja svoje iskustvo s vama. Sjetim se sebe prije nekih godinu i pol dok sam plakala, kumila i molila nekoga da mi nešto kaže konkretno, da mi pomogne, a niko ništa ne zna. Samo te šalju s pretrage na pretragu, trpaju antibioticima bez rezultata. Prvo 5 dana klavocina koji ne pomaže (dapače, dovede nas do bolnice i problema sa probavnim sustavom) pa onda udri sumamed koji, gle čuda, 6 dan zaustavi fibru...koja bi ionako stala jer traje 4-6 dana... ali to 99% pedijatara ne zna, točnije ne zna za Pfapa sy.
Srećom naišli smo na jednog jedinog koji zna (u ST)! Da nismo vjerojatno bi danas bila na psihijatriji. Dan danas naša pedijatrica ne da priznat da je to to...

S obzirom da tvoj pedijatar do sad nije ništa spominjao vjerojatno nema pojma o tome i ne bi bilo čudno. Ono što je obeshrabrujuće je to što i rijetko koji otorinac zna! Mi imamo u obitelji otorinca koji je za pfapu saznao od nas...
U Zg, koliko ja znam, imaš onog osebujnog doktora Richtera čini mi se. On "priznaje" pfapu i ja bi recimo otišla njemu da sam gore. U Splitu je to jedan i jedini dr. Majić junior.

Problem je što se ne zna konkretni uzročnik ili okidač, niti se može provest nekakvo ispitivanje koje bi reklo aha to je pfapa. Zato to rijetko koji doktor priznaje. Znači imaš skup simptoma i ako dijete ima većinu uzima se za vjerojatnost da je pfapa (ako se naravno isključe sve ostale infekcije, upale itd..) onda se testira učinak kortikosteroida, ako djeluje-čestitamo imate pfapu znam da zvuči bolesno, ali znaš što znači nakon godine dana saznati da ti dijete ne boluje od neke grozne neizlječive bolesti...ne da se opisat!!!

S obzirom da sam te satrala sa šaranjem ovdje ću stat...još ću ti samo napomenut glavne simptome da znaš možda sama procijenit je li to to.

Dakle: - Opetovane vrućice u relativno jednakim intervalima (relativno, jer nama znaju malo produžit pa malo skratit, individualno je..) koje sežu preko 40°C, jako teško se skidaju i traju 4-6 dana (i to nam je nekad blaže nekad malo gore)
- natečeni limfni čvorovi na vratu
-krva slika redovito slična bakterijskoj upali. leukociti povišeni, CRP u nebu..poviše 150 najčešće.
-bijele naslage na anginama koje nisu gnojna upala angina i manje bole od upale angina (moja kćerka nikad nije imala gnjojnu upalu angina!)
-tuži se na bolove u trbuhu i/ili nogama (rijeđa pojava)
-afte u ustima (moja imala samo 1..)

Kažu da bi do 5. godine trebalo prestat samo od sebe, ali nije isključeno duže trajanje ili pojavljivanje u kasnijoj dobi.
Eto nadam se da te nisam upilala, al ja bi volila da je davno neko i meni ovako sve napisao, bila bih puno mirnija

Eh da još jedno...na djetetu uopće ne vidiš ništa dok fibra ne ode u nebo, dijete se igra, super raspoloženo, ne curi nos, ne kašlje (ako nije već prije pokupila prehladu), ja primjetim tek kad u sred podne ide malo prileć, to mi je znak da je fibra iznad 39..
__________________
Nemoj me slušat,čuj me!
Giove is offline  
Odgovori s citatom