Pogledaj jedan post
Old 25.08.2013., 03:17   #51
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Koliko god ti čudno to bilo, ima katolika koji su pročitali KKC.
Zašto da uzmem katoličku vjeronaučnu literaturu? Koliko znam, govorimo o nauku KC, a ne o vjeronaučnoj literaturi. Nauk KC je sadržan u službenim (dogmatskim) dokumentima KC, vjerojatno najsveobuhvatnije u katekizmu. Vjeronaučna literatura ne spada u to.
Inače, na koju točno vjeronaučnu literaturu misliš? Koju si to katoličku vjeronaučnu literaturu proučio i u njoj nisi našao ima "Jahve"?
Nisam ja ni rekao da se ne može upotrebljavati i za druge ljude. Grčki manuskripti NZ-a (na kojima se temelji NZ kojeg ti i ja čitamo u svom jeziku), kada citiraju SZ ne koriste termin "JHVH", nego na tom mjestu imaju "Kyrios" (ovdje je malo detaljnije to objašnjeno). Ako ti imaš neki grčki rukopis NZ-a gdje se koristi termin "JHVH" slobodno ga objavi (mislim da će to postati senzacija u svijetu ).
Može biti, ali ako su te uredbe ljudske poštovali i pisci NZ-a (Matej, Luka, Pavao...), jer podsjetimo se da na svim grčkim manuskriptima NZ-a koje imamo nema "JHVH", nego "Kyrios", znači li to da su i oni izbacili ime "Jahve"?
A kako su citirali ona mjesta na kojima je pisalo "JHVH"? Doslovno "JHVH" ili "Adonai"? Gdje možemo to vidjeti?
Znam ja što je pisalo, ali pitanje je što su apostoli govorili (kada su došli do mjesta "JHVH"), te što su pisci NZ-a napisali.
Očito nisi nikada čuo za Mateja na Hebrejskom?!
Mnogima to smeta i miču ga - ne spominjući ga.
Ima - JAHVE!
hihihi

A da ostavimo i samo ovako kako je sada,
imamo na nešto manje od 1.000u puta
Ime - ISUS koje znači - OD JAHVE dolazi spasenje.

Mnogima smeta Ime Boga - Jahve.
Izbacujući TO Sveto Ime - rade sebi prostora
da ubace DRUGO Ime - koje nije Ime Bogu.

Mnogi su zavedeni!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom