Pogledaj jedan post
Old 27.08.2013., 12:08   #56
Quote:
Ceres0 kaže: Pogledaj post
Sada ovu nedjelju na misi je svećenik govorio o tome što je sve "potrebno" kako bismo ušli u kraljevstvo nebesko, vrata spasenja.
Naravno, uz neizbježno nedjeljno misno slavlje, kao i lijepo i dobro ponašanje i činiti dobra djela, trebamo imati u glavi i vječnu kaznu Božju.

Tim riječima.

Dakle, ako poželim lagati ili činiti drugo loše djelo, trebam se, prije nego što to isto napravim, zapravo sjetiti vječne kazne Božje i što će mi se dogoditi ako to nešto napravim, pa bi me trebale takve misli odagnati od tog lošeg.

Pogledavala sam okolo dok je svečenik milim glasom i dalje pričao ne bi li vidjela kakva zbunjena lica, lica koja traže objašnjenje, no jedino što sam vidjela jesu lica ljudi koja kimaju glavama, sigurni u ono što vjeruju i u svečenikove rijeci, tako da je očito riječ u meni koja sam crna ovca.

Shvatila sam to kao- možeš pokušati pomisliti na grijeh, ali se sjeti kazne. A poslije- nemoj mi se zaliti jer si bio upozoren.


Zato molim vas za objašnjenje tko će ga znati pružiti, misli li se ovdje pod „vječnom kaznom Bozjom“ na tzv. strah Božji ili nešto drugo?
Misli se na Posljednji sud nakon drugoga Isusova silaska kada će Isus uskrsnuti mrtve i suditi svim ljudima (dakle, i živima i uskrslim mrtvima) te kada će pravednici dobiti vječni život a ovi drugi vječnu Božju kaznu. Na to je mislio.

Ali katolici su lukavi, pa su izmislili sakrament ispovijedi, pa se lijepo ispovijediš, svećenik ti da pokoru i odrješenje grijeha i sve bude onda "riješeno".

Naravno da je sakrament ispovijedi u biti u suprotnosti s Posljednjim sudom, jer kako svećenik može unaprijed znati volju Božju. No katolici će ti na to vjerojatno početi govoriti o iskrenosti, pokajanju, Božjoj milosti i slično.

Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je mislio na strah od kazne. To naravno nije najbolji način za živjeti svoju vjeru, ali ako te ništa drugo ne motivira i ne pokreće tada je korisno sjetiti se kazne pa možda ipak počneš djelovati drugačije.
U kršćanskoj eshatologiji Božja je kazna jedna od temeljnih postavki a Posljednji sud jedna od temeljnih dogmi. Cijela kršćanska etika sastoji se upravo od straha od Božje kazne.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom