Pogledaj jedan post
Old 18.05.2014., 01:28   #2
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Bjeloruski je valjda jedini od većih slavenskih jezika koji nema svoju temu na forumu, pa sam je ja odlučio otvoriti.

Ima li ovdje tko da malo bolje poznaje ovaj jezik? Ja samo znam da spada u istočnoslavensku skupinu, skupa s ruskim i ukrajinskim.
Konkretno, zanima me kolika je točno sličnost s preostala dva istočnoslavenska jezika? Uspoređujući ono nešto malo što sam vidio, dosta je sličan ruskom, no valjda postoje razlozi zašto se ipak radi o različitim jezicima (pretpostavljam da je tu opet, kao i kod ukrajinskog, ulogu igrao utjecaj poljskog?).
Razlika je u fonetici. Beloruski je fonetičniji od ruskog. Recimo, voda se na beloruskom piše i izgovara вадA/vadA, dok se na ruskom piše вода/voda ali se izgovara isto kao i na beloruskom vadA zbog redukcije samoglasnika. Takođe, u beloruskom nema mekog t i d, postoji meko c. U beloruskom nema slova Щ i belorusko Ч/Č je kao srpsko Č, dakle ekstremno tvrdo ni nalik ruskom Ч/Č. Postoji i slovo koje je specifično za beloruski ў koje je srodno našem V. I dok prosečan Rus neće/ili vrlo malo razumeti Belorusa koji govori beloruski, svaki Belorus iz Belorusije zna ruski. Beloruski ima I i Ы, dok ruski ima И i Ы. U ruskom nije dozvoljeno da se piše u ruskim rečima ШЫ, ЖЫ, dok je u beloruskom to pravilo.
Najbliži beloruskom je ukrajinski s kojim deli dosta reči [sličnih poljskom].
__________________
nesam školovala
klomilan is offline  
Odgovori s citatom