Pogledaj jedan post
Old 24.08.2016., 23:49   #1
Wilhelm Busch - Zašto Bog dopušta zlo?

Zašto Bog dopušta zlo? Nešto je o tome pisao Wilhelm Busch:

Na svijetu se događaju strahote! Jednom sam u Essenu prelazio preko ulice, čini mi se da je to bilo 1937. godie kad mi je u susret došao šesnaestogodišnji dječak kojeg sam poznavao s naših omladinskih sastanaka. Izgledao je sav rastrojen pa sam ga upitao: "Što ti se dogodilo?" Odgovorio je: "Na silu su me odveli u bolnicu i sterilizirali jer mi je majka Židovka. Kad sam se vratio kući, roditelja više nije bilo!"

Nikada ih više nije vidio. Dečka sam spasio organiziravši mu bijeg u Nizozemsku, odakle je pobjegao u Ameriku. Nikada neću zaboraviti tog nesretnog dječaka i njegove riječi: "Mene su odveli u bolnicu i sterilizirali jer mi je majka Židovka. Kad sam se vratio kući, roditelja više nije bilo!" ... Zbog takvih se događaja rađaju u ljudskim mislima pitanja: "Pa gdje je onda Bog, zar ne vidi? Zašto šuti na sve to? Zašto Bog dopušta zlo?"

...

Čuj me, pope! - započe čovjek. Ako postoji Bog, u što ja nisam siguran, ali možda nekakav postoji, kada umrem stat ću pred njega i reći mu: "- tada je zaurlao - "Zašto si dopuštao da ljudi umiru na bojištima? Zašto si dopuštao da djeca gladuju dok jedni bacaju hranu i žive u izobilju? Zašto si dopuštao da ljudi umiru od raka? Zašto? Zašto? Tada ću mu reći: Bože, gubi se! Nestani! Čovjek je ogorčeno urlao. Tada sam i ja počeo vikati: "Tako je! Dolje s takvim bogom! Dolje s takvim bogom!

...
Kako biste vi završili priču? Žalosno je da i danas u Hrvatskoj ima ljudi koji vjeruju da su dobri Hrvati jer imaju uvjerenja slična kao kod onih ljudi koji su sterilizirali židovskog dječaka. Jednako se bahato i bezobzirno ponašaju. Pri tome misle da su jako pametni. Da li i vi okrećete glavu u stranu od onih koji su zli ili čine drugima zlo, jer misle da su bolji i vredniji od drugih? Da li to činite jer vam se ne da s time zamarati, jer je tako lakše, ili jer mislite da to nitko ne vidi (u Boga, naravno ne vjerujete, ali možda ipak netko to vidi)?
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom