Pogledaj jedan post
Old 25.08.2016., 08:37   #5
Ako se igramo da ima Boga, zašto se ne bismo tako igrali? I Ockham je isto dio igre. Može li netko dokazati izvan svake sumnje da je Ockham u pravu? Ako se Ockham primijeni na samog Ockhama, ispada da je bolje bez Ockhama. Stvari su dio igre i nije jako važno jesu li ili nisu, ako ih i drugi igrači prihvaćaju. Ockham je jedan igrač kojem se ne sviđa jedan dio igre, pa ga je odlučio izbaciti vani, za neke igrače koji njega uzimaju kao relevantnoga. Ako je Ockham načačkao nešto stvarno temeljno, onda zlo i ovakva igra postoje zbog Ockhama. Jer nema razloga da bi postojala bolja, ovakva je dovoljna i dovoljno dobra. Unutar te igre, ima onih koji će vjerovati Ockhamu, a ima i onih koji neće. Ako bi svi ljudi ozbiljno vjerovali Ockhamu, igra bi postala dosadna i ne bi se više igrala, jer nitko ne bi imao potrebu ustati iz kreveta (zašto? sasvim je dobro ako ležim; uostalom tko sam ja, stvari je lakše objasniti ako ne postoji subjekt - ja - nego samo prirodni zakoni... čekat ću da me nešto natjera da se dignem, glad ili fiziološke potrebe).
Fjodor SM is offline  
Odgovori s citatom