Pogledaj jedan post
Old 19.08.2017., 13:13   #13
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
To smo imali, zvalo se nacional-socijalizam. Imamo i sada ovdje, zove se Stjepan Mesić ili Milan Bandić.

A na čemu bi ti sintetizirao ljevicu i desnicu? Oko čega bi se mogle složiti, a koja neslaganja zanemariti?
Treba skroz zaboravit na njih u tom smislu. To je umjetna borba između dvije neispravne pozicije. Ljevicu i desnicu se ne može promatrati kao dvije zasebne opcije jer svaka je od njih samo dio cjeline. Obje strane nisu ovdje slučajno i dio su ljudske prirode sa razlogom. Obje su strane potrebne za što optimalnije funkcioniranje društva (koje treba promatrati poput organizma, a ne samo hrpe organizama na jednom mjestu), a njihova nam distribucija to i govori. Prepoznaješ nacional-socijalizam kao pokušaj ostvarivanja tako nečega i tu si u pravu, ali nacional-socijalizam je umjetna kreacija jednog poremećenog uma koji je, doduše, imao donekle ispravnu intuiciju kada je društvena organizacija u pitanju. Na žalost išao je krivim putem po tom pitanju. Treba gledati više organski, a manje na artificijelne sustave.

Ovaj liberalizam o kojem ti pričaš je manje vezan sa ljevicom i desnicom kao takvima i odnosi se na onu okomitu liniju na stranicama poput ove -> libertarian u odnosu na authoritarian. Zato im preostale dvije opcije i izgledaju jednako u tvom trokutu.
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ja mislim da on misli na HNS kojima u podnaslovu piše da su "liberalni demokrati". Ono što je meni bilo zanimljivo u vezi s njima nije njihova isprazna ideologija, koja valjda služi samo za zavaravanje potencijalnih birača, nego kako je moguće da stranka za koju glasa...koliko ono ljudi, 1% ili tu negdje? - uopće može imati toliko nesrazmjerno veliki utjecaj.
Mislim na najprirodniji ljudski društveni ustroj. Tradicionalizam. I nikako ga ne bih miješao sa modernom desnicom.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom