Pogledaj jedan post
Old 06.07.2003., 03:39   #20
Quote:
Phil Lynott kaže:
E, a kolko sam ja cuo ne postoji sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Irske i Hrvatske, tako da se lako moze desiti da hrvatski taxman pozeli svoj dio. A banke imaju zakonsku obvezu alarmirati porezni ured za svaku doznaku iznad odredjenog iznosa.
1. Banke alarmiraju Ured za suzbijanje pranja novca samo na gotovinske uplate cija je pojedinacna vrijednost veca od 105.000 kn - bankovni transferi ne potpadaju pod tu kategoriju posto u njihovom slucaju novac ima "trag".

2. Ako imas u putovnici stranu radnu dozvolu ti u Hrvatskim bankama imas pravo otvoriti "nerezidentni" bankovni racun. Osim sto se stanje na tim racunima ne dojavljuje HR poreznicima niti oni imaju pravo automatskog uvida, prednost je i sto sa nerezidentnog racuna mozes slati i primati lovu u/iz inozemstvo bez ogranicenja koja su opisana u Zakonu o deviznom poslovanju (dnevne kvote itd)

3. Ne znam postoje li kakve nepovoljne implikacije cinjenice da izmedju IRL i HR nema zakona o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali imam predosjecaj da bi s tim u svezi mogao vise problema imati sa irskim poreznicima nego sa Hrvatskim, pogotovo posumnjaju li da u Hrvatskoj drzis lovu na koju primas kamate. Sto se Hrvatske tice poreze na prihode koje ostvarujes u inozemstvu obavezan si platiti samo ukoliko u Hrvatskoj boravis duze od 183 dana u jednoj kalendarskoj godini. (pola godine + 1 dan)

4. Hrvatski zakoni omogucuju nasim bankama da se glede nasih drzavljana koji rade u inozemstvu, ponasaju manje vise kao Liechtenstajnske. Dakle Hrvatska ne dostavlja nikakve podatke o imovini Hrvatskih drzavljana ili njihovim bankovnim racunima u Hrvatskoj stranim sluzbama**. Ovo je jako korisno znati ukoliko ti Irski poreznici, kao sto su svojedobno britanski zatrazili od mene, zatraze pojedinosti o nekretninama u tvom vlasnistvu u Hrvatskoj ili novcu kojem tamo stedis. Ja sam im odgovorio da nemam nista i oni to nemaju nacina za provjeriti.

**Pridrzavanje ovog propisa nedavno je u Saboru problematizirao zastupnik HSP-a Tadic, koji je postavio pitanje da li se banke koje su u stranom vlasnistvu pridrzavaju propisa o zastiti poslovnih tajni njihovih klijenata ukoliko upite o istima postave porezne sluzbe u maticnim zemljama njihovih vlasnika. On je imao primjer da je Rijecka Banka odavala tajne o imovinskom stanju pojedinih klijenata sa nerezidentnim racunima Njemackim poreznm vlastima dok je bila u vlasnistvu Bayerische Landesbanke. Zato je mozda mudro takav racun otvoriti u Croatia banci ili u Hrvatskoj postanskoj koje su 100% u HR vlasnistvu.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom