Pogledaj jedan post
Old 20.06.2004., 23:00   #20
Rambi samo brzinski.

Muhammed s.a.v.s. je , po Bozijem nadahnucu, okretao se prema Al Aksi, odnosno Kibli sljedbenika Knjige(uze gledano misli se na sve sljedbenike knjige, iako se ovdje vise misli na jevreje)

Ovo okretanje prema Jerusalemu je bilo i u Mekki i u Medini, sve do objave ajeta o okretanju muslimana prema Mekki, odnosno Kibli-Kabi (Kibla je nesto kao duhovni centar)...Iz ovog razloga se Muhammed naziva "Poslanikom dvaju Kibla"(ovo je usko vezano za samu Isru-Nocno Putovanje)

Ako je Al Aksa bila "na nebu" onda bi (logicno) prve generacije muslimana trebale da se tokom molitve (u periodu prije objave ajeta o Kibli u Mekki) okrecu "prema nebu"...sto ocigledno nema smisla.

Na dalje Tabari navodi tumacenja vezana za Miradz , a ne Isru.Miradz i Isra , iako su bliski pojmovi, ne znace isto.(oko Miradza postoji nekoliko tradicija , i nekoliko razlicitih tumacenja)


Na dalje kad sam rekao "blagoslovljena zemlja" , za Palestinu mislio sam (i istakao sam to) da je to bila blagoslovljena zemlja i prije izgradnje Solomonova hrama, ili josh preciznije i prije nastanka Izraela (mislim na historijski Staro Zavjetni Izrael).



Quote:
Khm... ja sam povjesnicar, tako da meni ovo zvuci malo... znas vec... prica slicna onoj o oblaku u obliku Allah, ili stablima s granama takvih oblika... a ja sam, ovdje, iznijela nekakve konkretne podatke pa bih voljela i natrag nesto slicno tome.
Pogledaj povjesnicke izvore po ovom pitanju.Ajeti o pobjedi Vizantije (nakon poraza) su objavljeni u vrijeme kad niko nije vjerovao u to.Historijski ovo je dobro utvrdjena cinjenica, a i idolopoklonici su se izrugivali tim ajetima.
Konkretno pogledaj historijske izvore po ovom pitanju, a pogledaj i sve moguce tumace Kur'ana, pa i komentare orijentalista na ove ajete.
Adura is offline  
Odgovori s citatom