Pogledaj jedan post
Old 28.10.2011., 12:50   #34
Quote:
Snowcrowned kaže: Pogledaj post
najbolje je pjevanje učit uživo s profesorom, ali nije istina da se ne može naučit samostalno, jedan od primjera koji mi pada na pamet je Sarah Jezebel Deva koja je rekla da je samouka, ne znam jel u međuvremenu pjevanje učila i službeno, ali uglavnom...


možeš li reć po čemu si kompetentan ili kompetentna davat ovakve izjave? ja nikome ne dajem lažne nade nego govorim činjenice. moja pokojna profesorica, operna pjevačica, je govorila kako svatko može naučit pjevat, i dok ne dokažeš da si kompetentniji ili kompetentnija od nje govorit o pjevanju, u kaj sumnjam, vjerovat ću njoj. sluh se može izvježbat, jako je malo ljudi koji su istinski tone deaf i "nesposobni čut". naravno, sve ovisi i o profesoru, literaturi koja se koristi i whatever, ako su ti izvori loši i pjevanje će ti bit loše. to kaj se puno njih ne trudi je druga stvar. ne zanima sve ljude pjevanje i nemaju svi osjećaj za to, s tim se slažem, ali zato i nisu svi ljudi pjevači. ali s tehničke strane gledano, svatko može naučit pjevat i to tak da to actually zvuči dobro. pjevanje se uči godinama, cijeli život čak, Paris Hilton vjerojatno nije i neće platit učitelja pjevanja jer ona želi da to bude odmah plus kaj je to njoj neka vrsta bezvezne zabave, kao i većini hrvatske estrade if i might add, ali da počne ozbiljno učit, itekako bi mogla pjevat. ne plaši dečka bezveze jer nisi u pravu. uostalom, ni ne znaš kakav je on pjevač. i još jednom, najbolje je učit s profesorom, ali može se i sam, posebno kaj se tiče osnova.
Evo, ovako: shvaćam na što ciljaš i u većem dijelu se slažem. Mislim da samo želiš reći da i osoba koja nema sluha, uz puno vježbanja može napredovati. Je li tako? Doduše, netko tko sluha nema, teško da će ikada pjevati kao Enrico Caruso, zato što je sluh nešto urođeno. Kao primjerice, "imati žicu" za matematiku i fiziku. Ili razumiješ, ili ne razumiješ. Sredine nema.
A što se učenja tiče, stvar je ovakva - ne kažem ja da čovjek ne može to sam, međutim, učenik će lakše i brže savladati neke stvari ako mu netko pokaže kako. I to upravo kada nikakavih osnova nemaš. Kada ti netko "isporuči" temelje, dalje će biti daleko lakše. (Tu sad ne govorim ni o kakvom usavršavanju i sličnome).
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom