Pogledaj jedan post
Old 15.09.2006., 23:58   #5
Mnogo pitanja ali nisu baš vezana za osnovno pitanje transposera iz prvog posta.
Taj transposer riješi tako da obradiš sve pjesme u računalu, tako da ti sviraju iz željenog tonaliteta. To napraviš jednom i onda si miran. I tako je najmanja šansa da nešto pođe po zlu na svirci.

A sad nešto o pitanjima koja te muče u drugom postu. Pravi odgovor je teško naći jer ima kombinacija- more jedno. Vidim da te muči lova pa krenimo od najeftinijeg. Možeš jednostavno puštati stvari iz kompa, ali zvuk je loš - to znaš i sam. Možeš u računalo ubaciti semplove (ovisi koju imaš konfiguraciju i da li će moći vrtiti) i svakom MIDI kanalu pridodati novi zvuk. Velik i zahtjevan posao, ali relativno jeftin s izvrsnim zvukom u konačnici. Možeš kupiti jaču zvučnu pa da ona poboljša zvuk MIDI-ja. Brzo i jednostavno, koliko para toliko muzike (skuplja zvučna - bolji zvuk). Možeš kupiti zvučni modul i s njega vući zvukove za midi. Tu postoji brdo opcija, različitih modula - i cijena naravno. I na kraju, klavijatura kao mogućnost da se poboljša MIDI kvaliteta.

Da pojasnim ove pojmove koji te muče. MIDI pjesma je samo skup informacija koje služe da bi pokrenule neki izvor zvuka. MIDI pjesma se može praviti, pokretati, editirati u seqvenceru. Najpopularniji je Cubase, ali ima ih jako mnogo. Ja koristim Sonar.
Aranžer je izraz pod kojim se podrazumjeva klavijatura koja ima ritmove na sebi i na kojoj je moguće svirati kao O. M. B.
Da bi računalo i klavijatura funkcionirala mešusobno potreban je MIDI controler. To nije uvijek nužno, ovisi o klavijaturi.
I tako to, kao što veliš ima tu dosta toga.

I na kraju budi pametan Ovisi koliko imaš vremena, što je to malo love - koji iznos, gdje i kako često bi svirao, koliko dugo to želiš raditi.... O svemu ovisi koju kombinaciju izabrati.
Kada bih se ja mogao vratiti 20 i više godina unazad i iskoristiti svoje današnje iskustvo, onda bih izabrao kombinaciju koja bi tebi sigurno bila neprihvatljiva zbog previsoke cijene.
Mnogo više informacija o svemu možeš potražiti i na glazbenom forumu
Čini mi se da je tamo netko pokrenuo izvrsnu temu o MIDI-ju.
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom