Pogledaj jedan post
Old 14.06.2010., 00:53   #3
Quote:
RedOne01 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za one koji se bave građevinom. Vlasnik sam parcele u Zagrebu na kojoj se trenutno nalazi stara obiteljska kuća. Lokacija je relativno atraktivna. Želim je prodati kao građevinsko zemljište, već imam projekte i izračune baš za tu parcelu (mala stambena zgrada od podruma, tri etaže i stambenog potkrovlja) ali mi se ne ulazi u to. Ni pod koju cijenu ne želim ortačke ugovore, htio bih keš ili kompenzaciju određenu kešom. Zanima me koliko mogu tražiti, s obzirom na potencijal izgrađenosti parcele.
Ovo je jedan od lakših primjera za izračun vrijednosti zemljišta, i u ovakvim slučajevima se cijena zemljišta kreće od 15% do 20% vrijednosti svih neto prodanih kvadrata.
Dakle tih 410m2x"PRETPOSTAVLJENA bruto prodajna CIJENA kvadrata".
Npr. izračun tržišne vrijednosti zemljišta bi bio 410m2x2.500 €/m2x0,15=153.750 €.

Ima sretnika koji su tržili na 25%, ali između 15-20%, a bliže 15% je realna cijena. Osobito ako se zemlja kešira, tj. ne preuzima apsolutno nikakav rizik ortačke gradnje što investitoru bitno poskupljuje gradnju u startu.

Ovdje je u formuli samo jedna nepoznanica, a to je očekivana prodajna cijena kvadrata. Danas kada je tržište uzdrmano, malo je teže istu procijeniti.

Ekonomski gledano cijena zemljišta za izgradnju stambene zgrade je uvijek izvedena cijena iz cijene gotovog proizvoda (stana). Cijena za npr. obiteljsku kuću je dijelom izvedena (kod kuća koje se grade iz ekonomske računice - koliko dobijem i što za bruto cijenu kvdarata??), a dijelom stvar tržišta u slučaju prodaje istog kao luksuza (dovoljno atraktivno zemljište na npr. Pantovčaku i sl. za bogatiju klijentelu).
Za tvornice (pogone, manufakture) i hotele to poprima posve drugačiji karakter...nešto u domeni kapitalizacije dobiti itd...
FED is offline  
Odgovori s citatom