Pogledaj jedan post
Old 10.02.2012., 17:02   #10
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Bilo kako bilo, Srbija i Crna gora se razvijaju punom parom, zaposljavanje raste (mislim na one koji znaju raditi, ima i tamo neznalica bez posla). S druge strane, mi padamo liga padamo.
Pa ne rastu one zato sto nemaju porez na dividendu. Nismo mi imali porez na dividendu skoro 8 godina pa vidi na cemu smo danas.
Srbija i Crna Gora napreduju vise zato sto tamo drzava nije taoc kolektivnih "dozivotnih ugovora" i slicnih prava kojih se ocito nitko ne zeli odrec. Rad je jednostavno preskup i jako utjece na neefikasnost.

Quote:
Velike firme otvaraju poslove tamo i zapošljavaju ljude. Znaš li zašto otvaraju? Zato što tamo izvućeš dobit uz mali porez. Nema straha od izvlaćenja novca iz države, jer većina tih firmi radi za klijente iz cijelog svijeta. Tamo posluje Siemens, Erricson, Fiat... Oni dakle dovlaće lovu u Srbiju.
Ma hajde. Ako samo nepostojanje poreza na dividendu privuce nekog stranog investitora (dakle samo kako bi mogao vadit dobit i povlacit je van umjesto da je reinvestira) - mi takve ulagace niti ne trebamo. Treba se vise orjentirat stvaranju dobre klime za domace poduzetnike jer je takve i lakse zadrzat. Da je tako kao sto kaze sonda niti koristi od tih "investitora" skoro niti ne bi bilo. Nije ti palo na pamet da je cijena rada u tim drzavama puno niza i time efikasnost puno visa nego kod nas? Poticanje izvlacenja dobiti iz firme je zadnje sto bi trebalo cinit, treba poticat zaposljavanje i ulaganje.
Po ovome sto ti pises ispada da je Fiat ulozio u Srbiju samo radi toga sto dobit moze izvuc bez poreza. Zaboravljas da dobit najprije treba stvorit. Kazes da dovlace lovu samo kako bi je i izvukli? Ne zvuce bas ko neki ozbiljni ulagaci od koje i Srbija ima koristi. No naravno nije tako, dolaze jer im je efikasnost rada veca.

Quote:
Mislim da mi nismo ni blizu spremni za ovako pretjerane poreze. Nije samo stvar visine poreza na dividendu, nego sveukupnih poreznih nameta, tj. harača. Crno nam se piše!
Ti dakle smatras da je porezno opterecenje (i bez povecanja) ravnomjerno rasporedjeno? Smatras dakle da je OK i korisno da se prihod od rada tereti sa ~47% a prihod od kapitala sa ~20%? Smatras da je Ok da ja kao vlasnik kapitala placam ukupno kojih 25% poreza i doprinosa a da moj zaposlenik koji zivi od rada placa 47%? Sorry, ali meni zaista nije cudno da se ta raspodjela tereta ipak malo korigira. I meni kao poslodavcu je u interesu da se rad manje optereti jer me to stimulira da otvorim novo radno mjesto. Bilo mi je super svih ovih godina, placao sam samo 20% poreza u RH, u EU sam za istu tu "stvar"placao preko 40%. Simptomaticno za citav nas problem - zivimo iznad vlastitih mogucnosti.

Nego, danas sam saznao o cemu se tocno radi. Sve ISPLATE OD 1.3.2012 se oporezujuu sa 12% (12.000 je neoporezivo). Dakle nema uopce veze jel se radi o dobiti iz 2007 ili 2012, sam cin isplate je predmet oporezivanja. Iznimka su isplate dobiti iz <2001.
Rezultat je taj da ce sada sve firme (ukljucujuci i mene) masovno isplacivat dobit prije tog datuma, vjerojatno i akontaciju za ovu godinu (VTi, jel to proolazi?). Kad ono HT isplacuje dividendu? Izgleda da se to odnosi i na strane pravne osobe koji su vlasnici domacih tvrtki.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom