Pogledaj jedan post
Old 01.05.2011., 11:56   #25
Quote:
Whitebeard18 kaže: Pogledaj post
Ovako, najbolji prijatelj za planiranje toga puta će ti biti http://www.bahn.de/p/view/index.shtml
Dakle mi smo uzeli Balkan Flexi Pass koji vrijedi za 5 dana unutra mjesec dana. On košta http://www.zeleznicesrbije.com/activ...evoza_v01.html 51€ za mlade za 2. klasu. Ovo prva klasa što vidite na stranici nek vas ne zbunjuje, mislite da za samo 19€ više možete dobiti bolji komfor, ali na većini vlakova ni ne postoji prva klasa, a i ako postoji nije ništa puno bolja od druge, tako da je to promašena investicija.
Vrijedi ga nabavit ranije (max. 2 mjeseca unaprijed se može, tako sam i napravio), ne da će biti gužve na vlakovima, makar sam čuo da se zna desiti, nego da budeš miran da možeš isplanirati sa smještajem i izletima. Kupio sam ga preko jedne agencije u Beogradu, a oni će ti ujedno napraviti i daljnje rezervacije. Znači osnovna cijena karte je 51€, sa tim da na to moraš još nadodati oko 3€ za rezervaciju od Beograda do Sofije, oko 12€ za ležaj od Sofije do Istanbula, 16€ za ležaj od Istanbula do Soluna (skuplje od hotela!!) i još jedno 10€ za ležaj od Beograda do Skopja. Još ti agencija uzme neku stvarno zanemarivu cifru za posredovanje (zanemarivu s obzirom na to koliko ti pomognu jer se po bugarskim i makedonskim stranicama od željeznice ne možeš snaći sam, a ni turske nisu nešto) i sve skupa ti ispadne nekih oko 95€. Mora ti biti jasno da je to jako, jako povoljna cijena s ozbirom na to da ti obična karta od Zagreba do Istanbula košta oko 950kn, suha, bez izlazaka vlaka i sl. Samo pičenje. I da, da napomenem još ovo, cijene koje sam naveo za spavaća kola se odnose na 2 osobe, pošto sam išao sa curom, ako vas ide više i uzmete spavaća kola za 3 ili 4 osobe, koliko se već može, može vas to ispasti i jeftinije.
Kako FlexiPass funkcionira? Moraš upisati na dan putovanja na kartu datum, to češ vidjeti, objašnjeno je na njoj, recimo da putuješ iz Sofije za Istanbul noćnim vlakom i on kreće iza 19:00 sati, a Istanbul dolazi drugi dan u 7 ujutro (noćni jedino i vozi na toj relaciji), ako si ušla u vlak recimo 16.7., ali je noćna vožnja, ti na kartu upisuješ 17.7., jer tad stiže u Istanbul. To znači da si iskoristila 1 od 5 dana koliko ih imaš na karti. Ako putuješ primjerice po danu od Soluna do Skopja 19.7. upisuješ taj datum. To je još jedan dan puta iskorišten. (Ovo je stvarno banalno i osjećam se glupo što to objašnjavam, ali ja sam stvarno bio zbunjen procedurom kad sam prvi puta dobio kartu u ruke )

PS. Ako ćete ubacivati i Rumunjsku u put (barem Bukurešt bih preporučio) i još neki grad u Bugarskoj (npr. Plovdiv koji je oduševio sve koji su bili) uzmite si rađe za 68€ Balkan Flexi Pass koji nudi opciju 7 dana unutar mjesec dana.
morala sam te quotati radi ovih cijena sta si napisao za balkan flexi pass..
mislim da su te cijene koje si naveo cista pljacka. ja sam isla u 10om mjesecu do istanbula vlakom. najbolje jest ici s tim vlakom iz zg u 23.55 i u beogradu si rano ujutro (nas je kasnio,pa smo dosli oko 6.45). taman imas vremena da promjenis tamo pare (cim izades iz vlaka ima mjenjacnica), pojedes nesto,kupis kartu balkan flexi pass na salteru, 51€ za 2 razred za mlade do 26 (ne moras biti student). mislim da stvarno nema potrebe za rezerviranjem 2 mjeseca unaprijed preko neke agencije. tad kad smo mi isli,mozda su 3-4 kupea bila zauzeta,sve ostalo je bilo prazno. i,ovo sta su te trazili nadoplate 12€ za lezaj od sofije do istabnula, i ta 3€ za rezervaciju su glupost (to su te trazili samo zato jer si uzeo preko agencije). mi smo uzeli kartu na salteru, otisli odma u vagon sa lezajevima koji ide direkt za istanbul (ne moras presjedati u sofiji), i platili smo 'cuvaru' vagona 10€ po osobi od beograda-istanbula!!! i u tim kupeima preko dana sjedis, po noci spustis lezaj i spavas (dobijes posteljinu), stoga ne vidim uopce logiku da idem u 'sjedeci' vagon pa se u sofiji prebacujem u 'spavaci'. a kad smo se vracali iz istanbula,zakasnili smo na vlak u sofiji 20min, i morali smo cekati do navecer iduci vlak. nama se grad uopce nije svidio,i jedva smo cekali ici dalje za beograd. ali,o ukusima se ne raspravlja. ja isto preporucujem 1 dan sofije cisto da se pogleda grad. a, u povratku nismo NISTA platili 'cuvaru' vagona (ni onih 10€).
zelim reci daa je bolje uzet balkan flexi pass na licu mjesta u beogradu nego narucivati preko agencija jer sanse su stvarno minimalne da bas taj dan ne bude mjesta u vlaku. i,nadoplate placajte u vagonu, i ne dajte nikako vise od 10€ po osobi. ako vam prijeti da ce vam nekoga jos stavit unutra ako mu ne date vise para (jer u kupeu ima 6 lezajeva), vi se lipo zakljucajte i nikog ne pustajte unutra.
pisala sam malo opsirnije jer vidim da je jos ljudi zainteresirano za balkan flexi..

p.s. dobro si opisao nacin na koji balkan flexi pass 'radi'!
ivana2702 is offline  
Odgovori s citatom