Pogledaj jedan post
Old 31.07.2009., 20:18   #15
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Supercool.

Što se tiče sukoba Rima i Kartage, ovdje Rim na svoje brodove (koji su kopije kartažanskih) ugrađuje mostove. Znali su da u sukobu brodova nemaju baš nekih šansi za pobjedu i odlučili su borbu prenijeti tamo gdje je njihovo pješaštvo bilo nadmoćno - palube brodova. Mislim da prije toga forsiranja borbe prsa o prsa nije bilo u većim razmjerima.

Glede rasporeda brodovlja u bitkama, jedan od većih genijalaca je bio Temistoklo. Protiv Perzijanaca je grčke brodove rasporedio u slovo C kako bih lakše okružili neprijatelja. Naravno, ludi Perzijanci su svoje rasporedili u (obrnuto) D jer su brijali probiti grčki centar. Rezultat - katastrofa brojčano premoćne perzijske flote. Male i brze grčke galije su bez problema koristile kaos u kojemu su se našle veliki i tromi perzijski brodovi.

Podsjeti me, topove na brodove prva stavlja Genova, zar ne? Zatim i Venecija.
Da li je Rim imao veću pomorsku tragediju od one kod Camarine? Tamo su izgubili oko 180 brodova i desetke tisuća ljudi.
navodno su upravo mostovi bili veliki krivac (uz pretrpanost) što otežane galije nisu mogle izdržati oluju pa su popucale i otišle na dno. Teške galije u pravilu su stradavale na svakoj većoj oluji. I ne samo u tom slučaju između Camarine i rta Paschino (Pachynus).
Nakon Prvog punskog rata mostovi su se sve manje koristili.

Kako sam našao na netu, između 264. i 259., tijekom prvih godina Prvog punskog rata Rimljani su na moru izgubili oko 100 000 ljudi.

za topove, tko ih je na Mediteranu prvi počeo ugrađivati, Venecija ili Genova, ne znam.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom