Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 23:24   #17
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Pocetak biljezenja haditha datira josh za vrijeme Poslanika, s.a.w.s,

Kontradiktorinost, da li postoji?

Ono shto se moze zakljuciti jeste da postoji kontradiktornost izmedju haditha koji naredjuju zapisivanje Sunneta i haditha koji to zabranjuju. Medjutim, u sushtini ne postoji nikakva kontradiktornost, shto vidimo iz izjava islamskih ucenjaka. Neki od njih smatraju da je zabrana zapisivanja haditha prethodila dozvoli, pa prema tome zabrana je derogirana dozvolom...
Kaleme,

Ovaj ti je post bio odlican. I hvala sto si naveo sve one kontradiktorne hadise (predaje) o zapisivanju hadisa (predaja). Ja bih se ubio pretipkavajuci ih iz knjiga. Ali, zato moj Kalem zna odakle se to moze na brzinu kopirati, a nece nikad da kaze odakle ih izvlaci. Bez zezancije, post ti je odlican.

Harunu sam vec rekao o vjerovanju muslimana da su se hadisi zapisivali jos za zivota poslanika. Problem je sto je to vjerovanje bazirano na hadisima koji su u ovoj diskusiji postavljeni pod znak pitanja.

Cudno je da ne postoji ni jedan od tih ranih pergamenata, a istovremeno se sacuvao prvi Qur'an.

Ja kao historicar se ne bojim postaviti pitanje koje vjernici zaobilaze:

Da li je zaista Muhamed promijenio misljenje, pa ponistio svoju prvu odredbu da se hadisi ne smiju zapisivati?

Ili je pak ta odredba bila posljednja, pa zato nema pergamenata s ranim hadisima?

Sta je sta abrogiralo?

Srednjovjekovni islamski teolozi su sve probleme rjesavali s principom abrogacije. To je osobito bilo lakse raditi s hadisima nego s Qur'anom, jer je za hadise gotovo nemoguce utvrditi koja je MUhamedova izjava dosla prije, a koja poslije izuzev ako ne referiraju na specificnu bitku ili sl.

Dakle, princip abrogacije je mogao koristiti kako je ko htio i kako je kome odgovaralo u politicke svrhe.

Selam, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom