Tema: Hidrofor
Pogledaj jedan post
Old 19.10.2008., 18:32   #1
Hidrofor

Poštovani!

Imam problem s hidroforom.

Prije dva dana majstor mi je postavio novi hidrofor, spremnika 180 litara.Također je postavio i novi Elektrokovinin motor s peterostepenom pumpom. ( Na pločici motora čita se slijedeće: Elko Elektrokovina Type VCE 55 T3 , P1 = 1,5 kW, 0,5 – 1,5 l/s, 55 – 30 m , 2700 o/min, 50 HZ, 7,3 A, osigurač 16 A, 25 µF, 400 V, 220 V)

Elektomotor je monofazni i spojen je preko hitroforske tlačne sklopke na bimetalnu sklopku BM 2-4 ( neznam čega), i onda na automatski osigurač B 20 A.

Hidrofor je udaljen od bunara pola metra. Bunar je dubok 8,5 m. Od visine motora do nivoa vode je 3,5m i onda ima u bunaru još 5 metara vode, ali je injektor ( usisna korpa) podignuta od dna bunara 1 m, dakle u vodi je 4 m.

Između hidroforske posude i peterostepene pumpe postavljeno je hidroforsko koljeno 5/4“ s nepovratnim ventilom. Na drugi kraj peterostepene pumpe stavljene su dvije holender spojice 5/4“, ( jedna odmah iz pumpe, a druga u bunaru). Od pumpe do holender spojnice u bunaru u dužini od 0,8 m postavljena je pocinčana cijev 5/4“, a u bunaru, je postavljena alkaten cijev 5/4“, koja ine skroz do injektora, ( dužine 7,5 m). Na injektor je spojena druga alkaten cijev promjera 1“, koja se također na vrhu bunara spaja na pocinčanu cijev 1“, zatim holender spojnica u bunaru, pa pored hidrofora ventil i onda opet holender spojnica i zatim priključak na hidrofor odozdol.

Odvod sa hidrofora je izveden preko ventila s alkaten cijevi ¾“ do kupatila u dužini od 30 m.

Tlačna sklpka je ispravna i podešena da uključuje hidrofor na 3 bara i isključuje na 5 bara.

Svi spojevi su dobro izvedeni i ne gube vodu niti pada pritisak na hidroforu, ako se ne pušta nigdje voda na slavini u kući.

Sve je napravljeno kao na slici.http://img133.imageshack.us/img133/727/hidroforsg0.jpg

E sada problemi:

1. problem:

Kada hidrofor nabije pritisak i ugasi se ( 5 bara), i otvori se slavina 3/4“, te pritisak padne na 3 bara, tlačna sklopka upali hidrofor, ali on nije u stanju nabiti pritisak sve dok se slavina ne zatvori. Jednostavno hidrofor radi, voda na slavini curi ( oko3 bara ), ali hidrofor nije u stanju podići pritisak da tlačna sklopka isključi hidrofor. Pritisak se tek podigne kada se zatvori slavina. Napominjem da je sve potpuno novo i peterostepena pumpa i hidrofor i da nigdje ne gubi pritisak, da je usis preko injektora 5/4“, a voda istječe na slavinu ¾“. Slavina ispod hidrofora, na povratnom vodu injrektora ( 1“) je skoro prigušena. Praktično to znači da hidrofor stalno mora raditi ako se pušta voda, a diže vodu s 7,5 m visine.

Gdje je greška i što raditi, da hidrofor ipak uspije nabiti pritisak na 5 bara i barem se na kratko ugasi?

2. problem:

Hidrofor je spojen, kao što sam rekao, preko tlačne, a potom i bimetalne sklopke BM 2-4( ali neznam čega, da li ampera ili nečeg drugog). Kad se hidrofor upali , rijetko je kad uspije napuniti spremnik ( oko 4min ), a da ga bimetalna sklopka ne isključi prije. I onda moram zatvoriti sve ventila, čekati da se sklopka ohladi i ponovno ju ručno uključiti da bi hidrofor nabio pritisak od 5 bara i sam se ugasio.

Na pločici elektromotora stoji da troši struju od 7,3 A. Mišljenja sam da mi je majstor ugradio slabu bimetalnu sklopku ( pojačana je na 4 ), i da ju zbog toga bimetal isključuje,jer nemože podnijeti opterečenje od 7,3 A.

Da li sam u pravu i što činiti?

Zadnje uređivanje Majstor : 11.03.2015. at 16:32. Reason: Premještanje slike u link
barun501 is offline  
Odgovori s citatom