Pogledaj jedan post
Old 19.10.2004., 21:21   #12
e ovak.
o tome tko ce lijeciti hipertenziju ovisi dosta o njenom uzroku.

NEFROLOG JE INTERNIST!
vidim da se ovdje pravi razlika izmedju internista i nefrologa, sto nije niposto tocno jer disciplina interna medicina ima svoje subspecijalisticke discipline kao sto su:

1. kardiologija
2.nefrologija
3.endokrinologija
4.reumatologija
5. pulmologija....


dakle, ukoliko je uzrok hipertenzije od strane npr. nadbubrezne zlijezde onda je endokrinolog najbolji (a u zgb ima endokrinologa koji su npr. strucnjaci samo za tu zlijezdu)

ali to se ne znaci da kardiolog ne moze lijeciti hipertenziju od strane bubrega.

u manjim gradovima specijalist intenist moze lijeciti odlicno hipertenziju.

ufff,,,al sam sve sad zapetljala.
htjela sam samo reci da je hipertenzija svakodnevna pojava koja se mora lijeciti lijekovima, a tko ce ju lijeciti mislim da ima dosta sposobnih ljudi koji to znaju.SVAKI INTERNIST JE ZA TO IZUZETNO SPOSOBAN, a ni lijecnik opce prakse ne smije biti podcjenjen jer i on to moze dobro lijeciti.

a najvazije je...smanjiti alkohol, pusenje, soli, masnoce, tezinu regulirati....uz bilo koji oblik hipertenzije.
i ukoliko je hipertenzija sekundarna (dakle postoji neki uzrok), onda se treba lijeciti taj uzrok.

ukoliko je hipertenzija primarna (esencijalna, dakle cesto i nasljedna, ne zna se uzrok u biti, ali je bubreg cesto krivac), onda lijekovi ostaju kao jedini izbor uz vjezbanje.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom