Pogledaj jedan post
Old 25.07.2017., 18:02   #1
Što sa sobom poslije faksa?

Pozdrav ekipa,

ovo nije tema tipa "završio sam bezvrijedan fakultet, ne mogu naći posao i kako da dođem do love" ako ste pomislili na to...

Imam 28 godina (skoro 29) i završio sam fakultet tehničkog usmjerenja (znači inženjer sam) prije dvije i pol godine. Ok, malo sam to odužio, ali u mojoj struci je to neka norma za rok diplomiranja i bilo je tu svakakvih privatnih stvari koje su utjecale na to koje nisu sad bitne...radim u privatnoj firmi (stranac vlasnik) za plaću od 7500 kn (+ 250 kn prijevoza) i to je vrhunac koji mogu postići u svojem zanimanju i usmjerenju sa trenutnim stažem. Nije mi cilj ovim hvaliti se, smatram to relativno dobrom plaćom za hrvatske prilike ali meni to jednostavno nije dovoljno za normalan život. Posao sam dobio odmah pri stjecanju diplome, krenuo sam u manjoj firmi za 5500 kn, odmah sljedeći mjesec mi je plaća rasla na 6000 kn, i nakon toga je firma imala krizu i ja sam prvi išao budući da sam zadnji došao...na dan prekida radnog odnosa me zove prijatelj iz sadašnje firme da se kod njih otvorilo mjesto i eto me tu...Krenuo sam sa 6500 kn kao probni rok prvih godinu dana, nakon toga dobio povišicu nekih 400 kn, i sljedeći ozbiljan razgovor oko povišice i eto me na tih cca 7700. Svjestan sam činjenice da sam kvalitetan radnik, a i oni su svjesni toga da sam ja svjestan, ali u zadnjem razgovoru su mi otvoreno rekli da je to trenutno moj maksimum tamo (a i hrvatski vjerojatno jer ja naša firma sad vjerojatno ona sa najboljim plaćama u tom sektoru), da oni imaju svoje koeficijente i da mi jednostavno neće dati veću plaću nego ima netko tko tamo radi 5 ili više godina iako su svjesni da ti neki možda nisu na mojoj razini kvalitete. Znači to je to...nekih 3% godišnje povećanje plaće uslijed inflacije (stavka u ugovoru) i kao kvalitetan radnik mogu eventualno očekivat neku bolju poziciju i još nekih 500-tinjak kn gore na godišnjoj ili dvogodišnjoj bazi...

U inozemstvo mi se ne ide...za plaću od nekih 4-5000 € bi razmislio, ali budimo realni to mi nitko neće ponuditi sa ovim iskustvom...realno što bi mogao očekivati je nekih 2500€ vani (Njemačka, Nizozemska, Skandinavija), ali uz njihove stanarine od 1000€ i visoke troškove života, to mi nije ni malo privlačno, a i vezan sam za naše ljude i kulturu...

Trenutno živim u Rijeci kao samac u iznajmljenom stanu koji plaćam 300€/mjesečno, uskoro ću kupiti svoj stan ali rata kredita će mi biti otprilike isto toliko tako da to računam kao fiksne troškove koji se uskoro neće mijenjati (bar 15 godina), uz to imam oko 100€ režijskih troškova mjesečno, oko 200€ pođe na hranu (uglavnom kuhanje ili fast food, možda jednom tjedno jedem negdje vani, ništa ekskluzivno), 50-100€ mjesečno na odjeću (na tome bi se dalo nešto uštedjeti ali sam malo snob pa volim neke markice), 100€ na hobije, i tako ostane nekih 200€ za druženja/izlaske - nisam neki vuk samotnjak da mogu doma sam čitati knjige cijelo vrijeme ili pumpati sklekove...Vodim troškovnik života svaki dan bez iznimke i u zadnje dvije godine mjesečni prosjek potrošene love mi je 9000 kn (nešto ušteđevine, nešto prekovremenih, nešto zarađeno sa strane i eto tog iznosa)...

Znači, imam skoro 29 godina, nemam ništa svoje (ok, uskoro će biti stan ali to ne mijenja ništa na troškovniku), primijetili ste da nigdje u tekstu se ne spominje auto - jer ga nema! (jednostavno ne znam gdje bi ga ugurao među sve te ostale troškove - ok, kupiti auto i nekako ali gorivo koje konstantno ide gore i troškovi održavanja bi me bacili na prosjački štap) i mjesečni saldo od otprilike -1000 kn...30-ta lagano kuca na vrata i shvatio sam da ovako više ne ide, treba malo stati na loptu i početi štedjeti i razmišljati o budućnosti (mislim, već sam ja razmišljao ali jednostavno mi glupo zvuči ideja da odvajam recimo 500 kn mjesečno sa strane, i što onda? nakon godinu dana imam 6000 kn??, pa to je jedva dovoljno za tjedan dana ljetovanja negdje kod nas na obali) jer jednostavno od nečeg moram početi...

I sad, moj konačni upit je kako krenuti? Koji je najbolji put i u što ulagati? molim ljude tu sa foruma koji uspješno štede/ulažu novac da mi daju neke smjernice - i tu ne pitam pitanja zdravo za gotovo tipa na koje dionice da uložim lovu i slično jer znam da mrzite takva pitanja nego smjernice, korisne linkove, možda neku knjigu za pročitati, seminar za odslušati...jako sam pedantna osoba i u ništa se ne upuštam bez detaljnog informiranja i analize tako da volje imam ali jednostavno nemam vremena za pročitati svaku temu na podforumu "Gospodarstvo" ni sličnim podforumima a o ekonomiji nemam dume.

Da se razumijemo, ja sam dosta predan cilju, i ako vidim napredak i smisao toga što radim bez problema odvojim 3-4 i više sati dnevno tome ali moram od nekuda krenuti...Dionice i obveznice? Investicijski fondovi? oročena štednja (ovo mi zvuči kao najveći fail)? Trgovina materijalima, naftom i slično (Forex, +500 i slično)? Neke kolekcionarske stvari? Bitcoin, Ethereum i slično? Oružje i droga sa Deep Weba? (šala) Eto svaki savjet nekoga tko je uspješan u bio kojem području je dobrodošao.

Mislim da je ovakvih slučajeva poput mene jako puno u današnjoj Hrvatskoj i biti će ih sve više, tako da slobodno i drugi takvi neka napišu nešto kako bi se razvila neka smislena rasprava...Hvala svima na komentaru
Happy Psycho is offline  
Odgovori s citatom