Pogledaj jedan post
Old 11.01.2008., 12:15   #6
Question Platnene pelene

Iako već postoji tema o pelenama,nigdje se ne spominju platnene pelene,pa mi pomozite da riješim tu nedoumicu.

Ja sam inače i sama poprilično osjetljiva na uloške,pa sam svaki put nakon M vodila bitku s iritacijom i sl.,pa sam razmišljala kako bi tek bebi bilo 365 dana u godini,kad je meni grozno 7 dana u mjesecu.

Zato sam se raspitivala o platnenim pelenama,ali vidim da bolji dio mama koristi jednokratne - i ja bi jer je tako jednostavnije,ali se nekako bojim...

Evo jedan tekstić o kemikalijama kojima se služe u obradi jedn. pelena:

"Većina ljudi podcjenjuje sposobnost kože da upija sve s čime dođe u kontakt. Farmaceuti su s razlogom napravili flaster koji otpušta kemikalije koje nadziru rad hormona prilikom trudnoće. Vaša koža je kao spužva. Razmislite što ćete stavljati na osjetljivu i ranjivu kožu vašeg djeteta prve dvije tri godine, 24 sata dnevno. S iznimkom skupih jednokratnih pelena od posebnih materijala dostupnih u dućanima zdrave prehrane, jednokratne pelene sadrže natrijev poliakrilat koji upija tekućinu i pretvara ju u gel. Mnogi roditelji koji koriste jednokratne pelene prepoznati će polimer kao sjajne komadiće gela koji se često zalijepe za guzu djeteta. Natrij poliakrilat odlično upija mokraću i stolicu, ali je često vezan uz pojavu alergičnih reakcija, iritaciju kože i mogućih problema s funkcijom reproduktivnih organa. Zabranjen je za upotrebu u tamponima 1985. godine nakon što je povezan sa toksičkim šok sindromom te je uzrokovao krvarenje, kardiovaskularne smetnje i smrt štakora kojima je gel bio uštrcan. Konzumiran natrij poliakrilat je smrtonosan za djecu već u dozi od 5 grama. Platnene pelene su ekonomične i ne sadrže gel! Uz sve to, opasna kemikalija dioksin je prema istraživanju EPA najotrovnija od svih kemikalija koje se povezuju s rakom, a nastaje kao nusproizvod pri izbjeljivanju papira koji se koristi u jednokratnim pelenama. Taj način izbjeljivanja zabranjen je u mnogim zemljama. Zbog otrovnog svojstva kemikalija koje se nalaze u jednokratnim pelenama, nije čudo da je studija jednog od najvećih proizvođača tih pelena pokazala da se frekventnost pojave osipa između 1970. i 1995. povećala sa 7.1% na 61%."


Ima li tu koja iskustva s tim platnenim?
__________________
Prodajni album
pikacu is offline  
Odgovori s citatom