Pogledaj jedan post
Old 02.10.2017., 14:06   #3401
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To je pitanje posredovanja. Neposredni apsolut je bitak. A bitak je ništa. Kao apsolutno posredovanje, apsolut je "sve". Kad se sva posredovanja prevladaju, on je ništa. Ali u tom apsolutu su poništene sve suprotnosti. To je naglašavao Schelling, koji je o apsolutu zaključio "Sve je jedno". Što u biti nije različito od gore spomenutog apsoluta kao "neposredne apsolutne nedeterminiranosti" što je Hegelova definicija bitka (ali je kvaka u tome da je to ujedno i definicija nebitka; po tome se bitak i nebitak ne mogu razlikovati, pa se zato i može s pravom reći da je bitak ništa - odnosno da bitak nije ništa).
Što se filozofije tiče, kad već oftopičarimo, zapravo sam zaglavila u Grčkoj, a onda odmah skočila na filozofiju jezika, postmodernizam i te baze. Tako da se kad ovo čitam sjetim Heraklita i njegovog "nema bitka, sve je bivanje". Eto, budući ga da ga je bivanje oslobodilo svih predikata (koje ja seljanka još uvijek više volim zvati atributima), bitak može bez grižnje savjesti biti ništa.

Serem, jelda?


Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa o pojavnim oblicima toga, tj. duha, Hegel je napisao cijelu knjigu - Fenomenologiju duha. Apsolutna ideja je inteligencija. Logika je inteligencija. A time je inteligencija i metafizika i ontologija (to troje je sve jedno te isto). Duh je ono što je prirodi "drugo", a priroda je "drugo" duhu. Osim toga, Hegel kaže: "supstanca je subjekt." Međutim, priroda sadrži logiku (tj. duh) čak i kad dokida duh. To je "zakon prevladavanja" (Aufhebung-a). S druge strane, znanost vidi kako duh emergira iz prirode, pa to pokazuje da nema radikalne, bitne razlike između prirode i duha.
Da, to dosta vuče na Taoizam, barem u ovoj simplificiranoj verziji. Yin i Yang, jelte. Sviđa mi se i ovo izjednačavanje logike i duha, jer me prilično nerviraju religijske definicije duha i duhovnog. Bog nije nužan za postojanje duha, još manje za duhovno (kulturno) uzdizanje. Zapravo, on je nešto kao slijepo crijevo kolektivne svijesti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline