Pogledaj jedan post
Old 05.12.2002., 19:24   #48
kaskader

Ma, priznajem , argumenti i primjeri mi nisu baš najsretniji. Iako sam sa brojanjem godina zapravo htjela reći da sama činjenica da bilo tko računa godine (u ovom slučaju dobar dio populacije) od rođenja neke osobe može vrlo dobro sugerirati da je ta osoba uopće postojala ( i u školi smo cijelu povijest promatrali i dijelili na razdoblja prije i poslije Krista , ne?). Iskreno, osobno - mislim da mi nikada zaista nije bilo upitno Isusovo postojanje (“kao fizičke osobe”) nego istinitost njegovih tvrdnji i postupaka. Možda nisam u pravu, ali mislim da je to ista stvar sa većinom ljudi.

“ Kada bi Novi Zavjet bio samo zbirka svjetovnih spisa,
njihova bi autentičnost bila općenito prihvaćena bez ikakve dvojbe.”
(F.F.Bruce)

E sad - ako tražiš dokaze da je Isus govorio istinu, onda sumnjam da će ti bilo što što saznaš biti dovoljno dobro, pogotovo ako su motivi potrage (pod)svjesna želja da se dokaže suprotno. I tako se zapravo se svodi na pitanje vjere…koja je po Bibliji:

“jamstvo za ono čemu se nadamo, dokaz za one stvarnosti kojih ne vidimo.”
(Heb 11:1)
…i da, ako ćemo vjerovati Bibliji, budisti i muslimani su u zabludi, jednako kao i Židovi koji još iščekuju svog Mesiju. Zbog toga smo možda ogorčeni, nije nam jasno zašto bi baš naša vjera morala biti ona prava, i naš Bog jedini istinit, kada je tolika masa ljudi upravo uvjerena u nešto drugo, ne čini nam se to baš pravedno i moguće…ljuti nas ta NEMOGUĆNOST SPOZNAJE… kada bi barem postojali neki vrlo pouzdani, neupitni dokazi koji bi pokazali tko je zapravo u pravu…pa da svi budemo jednaki i vjerujemo u isto…U mogim situacijama u životu bilo bi nam lakše da ne moramo moramo birati, a to je slučaj i ovdje - jedino što nam je ostavljeno je mogućnost izbora - kome i čemu vjerovati.

Kada sam spomenula znanstvenike koji su tražili dokaze da pobiju istinitost Biblijskih zapisa, a na kraju se uvjerili u suprotno, mislila sam na na učenjake- povjesničare i arheologe, dakle stručnjake u tom području , koji su u takve projekte uložili desetljeća svog rada i života, pa je moja skromna, mlada i neiskusna malenkost sklona prihvatiti njihove dokaze.

Dr Nelson Glueck, poznati arheolog iz 20. st. istraživao je područje cijele Palestine i nije vjerovao u nepogriješivost Biblije, ali 1959. je izjavio: “ Kako god bilo, ustvari, može se kategorički ustvrditi da niti jedno arheološko istraživanje nije pobilo niti jednu biblijsku referencu.Rezultati arheoloških nalazišta potvrdili su u jasnim glavnim crtama i točnim detaljima povijesne činjenice u Bibliji.Isto tako, ispravna procjena bilijskih opisa često je dovela do nevjerovatnih nalaza.”

Što se C.S.Lewisa tiče - istina, nije bio znanstvenik (prirodnjak), već profesor eng. književnosti i teoretičar, ako se ne varam.Kako god, stvari koje piše vrlo dobro su odgovorile na neka moja pitanja. …(pa , možda i nisam zahtjevna ) ).
Između ostalog Lewis tvrdi da Isusa nikako ne možemo smatrati samo dobrim čovjekom i moralnim učiteljem, jer ako ono što je govorio o sebi ne uzmemo kao istinu, onda nam ne preostaje ništa drugo nego da je lažac ili luđak pa prema tome ne može biti dobar čovjek i moralni učitelj.

A prirodne znanosti i kršćanstvo? Dugo sam vremena vjerovala da se nužno isključuju…i da je nemoguće biti ujedno znanstvenik i kršćanin, ali što više tražim to više nalazim argumenata za to da to nije tako već upravo suprotno.I iznenadila sam se brojem poznatih i priznatih znanstvenika, kroz povijest, koji su ujedno bili i deklarirani kršćani.
Baš nedavno sam zapravo bila na predavanju dr. Henryja F.Schaefera,nominiranog znanstvenika, kemičara., na temu znanstvenici i njihovi bogovi, za one koje zanima - ista predavanja je objavio i na netu : www.westminsterhall.us

Odužila sam, neću više
Latica is offline  
Odgovori s citatom