Pogledaj jedan post
Old 15.02.2016., 13:27   #68
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Malo sam pogledao po netu oko ove teme i učinilo mi se interesantno razmišljanje nekih oko ovih tzv. gravitacijskih valova. Naime, upitno je jeli bi se ovo uopće trebalo nazivati gravitacisjkim valovima, u smislu istoznačnosti sa gravitacijskom silom. Ili su ovo tek valovi mreškanja u prostor-vremenu, koji sa gravitacijom (osim što su uzrokovani masivnim gravitacijskim objektima) nemaju neke veze, dakle nema gravitacijske sile posredovane gravitonima koji su se širili i "upali" na LIGO detektore.

I još nešto, ovaj LIGO je ustvari kozmički seizmograf, tj. prispodobiv je tome. Mislim da je paralela simpatična.
Da, zgodna je paralela sa kozmičkim seizmografom. No ako gravitacijski val shvatimo kao propagiranje vibracija medija, onda ga možemo shvatiti i kao propagaciju zvuka, jer i zvučni val je propagacija vibracije medija. A znamo da je kvant zvuka fonon, što znači da graviton u toj analogiji možemo shvatiti kao kozmički fonon. Dakle taj val koji su izmjerili ima veze s gravitacijom i gravitonima točno onoliko koliko seizmičke oscilacije imaju veze sa zvukom i fononima. Drugim rječima, da, taj val zaista zaslužuje zvati se gravitacijski val.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom