Pogledaj jedan post
Old 11.01.2017., 17:04   #38
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
gospon Buddha kaže

POSTOJI O REDOVNICI, i dragi kolega Sigmund, NEROĐENO, NEUNIŠTIVO, NESASTAVLJENO , SLOBODNO...prvobitno ...NEPROMJENJLJIVO. Kada, o Sigmunde i o skeptiče i o redovnici, ne bi postojalo neunistivo,prvobitno, NEPROMJENNLJIVO ne bi postojao izlaz iz ovog svijeta koji je propadljiv,PROMJENJLJIV, sastavljen,...

Buddha je , MENI SE ČINI, ovdje govorio o nirvani ili o ''srži''
Poštovani kolega Parsifale, nije mi poznat taj Budin citat. Ali, kao što su vam već uvaženi kolege ukazali, bit Budinog učenja sastoji se upravo u tome da ništa nema "srž" odnosno da ništa ne postoji samo po sebi i za sebe. Središnji pojam filozofskog budizma je doktrina o ništavilu (sunyata). A tu su još i poznate Budine "tri oznake egzistencije", a o čemu sam nešto već natuknuo ovdje:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=24
Prema tome, čak i ako je Buda doista rekao to što tvrdite da je rekao, onda tu izjavu valja interpretirati u kontekstu cjeline njegova učenja.
Ukratko, "srž" bi bila ono što se ne mijenja na podlozi promjena. A u filozofiji su se kategorije kojima se može pripisati ta karakteristika različito nazivale: od bitka, preko supstancije i esencije, pa do pojma. Premda imaju tu zajedničku karakteristiku (pa ih po njoj možemo, ako želimo, sve nazvati "srž"), one nisu sinonimi, nego stoje u nekim određenim logičkim odnosima, dakle razlikuju se. Još jedna zajednička karakteristika im je da svaka od njih ima ambiciju da bude definicija apsoluta (što im ne uspjeva). Možda onda možemo to nastojanje definiranja apsoluta nazvati "srž"?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom