Pogledaj jedan post
Old 18.05.2017., 10:06   #3
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Evo, kako sam i najavio, pokušati ću ovdje otvoriti temu koju sam izvorno otvorio na "Politici", ali nekako se nije razvila u željenom smjeru.



Uglavnom neka promišljanja su išla u smjeru da nismo podjeljeni već da se radi o pluralizmu.
Da, pluralizam se spominjao... kako sam van nekakvog političkog aktivizma, pripadnosti nekoj udruzi, stranci, pitam se... da li oni koji su "unutra" uopće očekuju "rješenje problema". Da li je to primarno ili njihov posao u kojem oni kao nešto "rješavaju" (i žive od toga).

Pluralizam nije cilj sam po sebi, već sredstvo... tako si predočavam.



Quote:
Uglavnom, bilo je i dobrih rasprava unutar teme, ali nisam ih htio uvlačiti u ovu novu, jer želim da se koncentriramo na ova pitanja:

Da li smo mi kao građani uopće sposobni djelovati ujedinjeno?
Građanski neposluh kao način intervencije u javno politički prostor?
Da li smo posljednje generacije sposobne i za korak više (nužnost izlaska na ulicu kao jasno suprostavljanje i možebitno nasilje kao preduvjet za otvaranje prostora novim idejama i ljudima)?
1. Ne znam, ovisi sigurno o kakvoj se društvenoj inicijativi uopće radi... i vrlo bitno, na kojoj razini... na lokalnoj da, sigurno.
Na nacionalnoj, pada mi na um Udruga Franak, npr.
Spomenuo sam na chatu koliko je velika uloga klijentelističkog ponašanja i manjka horizontalne solidarnosti kod nas u manjku krupnijih građanskih inicijativa.

2. Građanski neposluh... u krajnjoj liniji da, prije svega kada su sve zakonske mogućnosti djelovanja iscrpljene, pa se mora djelovati vaninstitucionalno.
Ali, u zemlji očito postoje mnogi ventili koji omogućuju kontrolirano "puštanje pare"... što je i dobro i loše.

3. Ne znam... možda smo i prva kojoj su dovoljne društvene mreže...


Tema je odlična, samo, idućih tjedan dana neću moći aktivnije sudjelovati zbog obaveza u RL.

cestar is offline  
Odgovori s citatom