Pogledaj jedan post
Old 17.09.2003., 01:58   #17
Quote:
Bajki1 kaže:
ok. slažem se da je i socijalizam bio eksperiment . ali zar nije eksperiment i ovo što se sad provodi -globalno?

eksperiment je i demokracija ,mada nam ga se prodaje kao gotovo produkt . pogotovo je i ekperiment globalizacija .
.

uostalom i u mnogim se državama ,nekim udaljenim kulturama ideja demokracije implementirala na način da se zapadnom demokratu na to ježi kosa na glavi .

tako da demokracija u mnogim ljudima i mnogim dijelovima svijeta još uvijek budi skepsu i nepovjerenje .

sad IPAK kako na tim osnovama graditi novo?

nisam sigurna da se na tako polovičan način ( vidljivo u Hr) može išta spasiti .
ali ,šta onda napraviti ? i kako?

da li je odgovornost na nama ili je odgovornost i na tom razvijenom demokratskom svijetu koji nikako da prekorači vlastitu sjenu i pronađe način da sad GLOBALNU civilizaciju usmjeri na stvarno univerzalan način .

možda je odgovor ipak u tome da se sad nudi demokracija kao GOTOV PROIZVOD ( kao uvoz automobila )a ne kao skup mogučnosti koji treba stalno redefinirati i ispunjavati i prilagođavati .

gdje GDJE leži ta zaboravljena dimenzija demokracije koja bi joj mogla dati tu univerzalnu rezonancu ?
Demokracija - znači VLADAVINU NARODA!

A narod čine oni koji su JEDNAKI I (tim putom jednako) SLOBODNI!

Sad pogledaj te puste narode, ili pogledaj pak POLITIČKI NAROD IZ KOJEGA (u R.Hrvatskoj) PROIZLAZI I KOJEMU PRIPADA SAV SUVERENITET (pročitaj Ustav)!
Kave ZAJEDNIČKE interese, ja ili bilo tko tko ima SAMO JEDNO DRŽAVLJANSTVO, mogu imati s onima koji imaju dva ili više državljanstava!? Naši "zajednički" interesi mogu biti samo MOJA IMOVINA (i kako da postane njihva), moja prava (i kako da ih izgubim) MOJE RADNO MJESTO Ii kako da me otjeraju u "gastarbajtere" ...)
PA IPAK - milijuni hrvatskih glasača, iz izbora u izbore glasuju za STRANKE NARODA U KOJEMU VLADAJU "POLIPATRIDI".


Ali, budimo jednostavniji - Znamo da vlastoručnim potpisom OVJERAVAMO AKT preuzimanja tako trivijalnih stvari, poput obavijesti, preporučenoga pisma, poziva službenog tijela ...
No, U ISTOM TOM SUSTAVU ništa nam nije čudno što - na izborima - NE MORAMO VLASTORUČNIM POTPISOM ovjeriti preuzimanje glasačkog listića! Nego to rade Savršeni, u svakome biračkom odboru po jedan! Njihovo je ZAOKRUŽIVANJE vjerodostojniji dokaz da ste UPRAVO VI preuzeli glasački listić, od vašeg potpisa!?
Ili je, ipak - SVE SVIMA JASNO- ali ne žele ni 'trepavicom' mrdnuti da bi potaknuli MOGUĆNOSTI ISTINSKE DEMOKRACIJE.

Vladarima dobro, slugama dobro - a nas je tek nekolicina.

Ipak, razvijanje istinske demokracije i onaj stupanj autonomije općina, na kojemu SVAKA DOVOLJA DRUŠTVENA GRUPA više neće biti tiraninzirana, već će moći NA SVOJ NAČIN biti sretna - to su smjerovi u kojima se može i isplati djelovati.


Svijet ne može biti unificiran. Što je veća globalizacija, mora joj se parirati većom autonomijom malih cjelina.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom