Pogledaj jedan post
Old 26.06.2008., 12:28   #40
Josipa, odluka je samo tvoja, ali imaš jednostavno premalo godina da znaš neke stvari, a mi na forumu imamo jednostavno premalo informacija da bi te suvislo savjetovali
Imaš li neku odraslu osobu u bližoj okolini s kojom bi mogla porazgovarati? Možda da ipak pričaš s majkom? Neki roditelji stvarno jesu debili i ne nagovaram te, ali ukoliko uspiješ s njom uspostavit komunikaciju, višestruko je praktično.
Ne znam koji su tvoji planovi i ambicije. Sa osamnaest je meni pomisao na dijete bila najgora noćna mora, jer sam bila sigurna da neću ništa moći sa životom ako rodim tako mlada. Činjenice da sam bila u stabilnoj vezi tad i da uopće nisam bila svjesna koliko beba košta (dakle, nisam se bojala ekonomskog aspekta rađanja) nisu mi ništa značile.
Ono čega sam postala svjesna tek u tridesetima jest da cure koje su rodile mlade, s 18, 20, 22, nisu ništa izgubile u životu, a u odnosu na mene imaju čak i neke prednosti: svima su im pomagali roditelji, dijete krene u vrtić dok si još mlada, možeš studirati; onda, kad ti kreneš gradit nekakvu profesionalnu karijeru, klinjo je već u školi (što je daleko lakše nego da je u jaslicama i da ideš na bolovanja svako malo); ne manje bitno - dijete će sigurno bit zdravije nego od starijih roditelja; Itd.

Skraćeno: odlučila ti pobacit ili rodit, nema katastrofe Nitko od nas ne zna sa sigurnošću kako će se život razviti. Možda pobaciš, pa te u tvojim željama spriječi nešto skroz deseto. Možda rodiš, pa se godinama ne uspiješ izvuči iz roditeljskog doma. Ne znaš. Možda sve i prođe dobro. A to možda ipak najvećim dijelom ovisi o tebi.
Probaj pričati s nekom odraslom osobom koja te dobro poznaje i koja ti može pomoći u odluci. Odi porazgovaraj s psihologom u bolnici (većina će te bolnica i poslati na razgovor prije odluke o abortusu). I pričaj s dečkom. Sad vam je dobar trenutak da uložite sav napor da procijenite što vam je pametnije. Morate popričati i o tome kako bi uzdržavali dijete ako rodiš, gdje bi živjeli, sto problema. Ali, to mogu ispasti i slatki problemi. Nemoj se bojat odluke
Silajn is offline