Pogledaj jedan post
Old 25.01.2004., 16:52   #7
Ja ti ne znam sto je stenoza. Ali o refluksu sam puno citala i nisam nigdje vidjela da se spominje taj naziv. Refluks se ne rijesava operacijom.

Ali takvo povracanje (projectile vomiting) je tipicno za refluks.

Ja ti preporucam da ju odmah pocnes drzati vise uspravno jer joj to ne moze naskoditi, pa ces vidjeti da li joj je bolje. I moja je bila nemirna i kenjkala je kad joj je to pocelo, isto s otprilike mjesec dana. Lakse im je kad spavaju na trbuhu, makar se to ne preporucazbog SIDS-a. Moja je spavala na strani. I ona se puno gusila i "zahliktavala" dok je jela, jer joj se tekucina iz zeluca vracala, dok nisam usavrsila dojenje u uspravnom polozaju.

Inace, tesko je tocno utvrditi refluks, mi smo proveli 24 sata u bolnici na promatranju, prije nego sto je dobila lijek.

Evo ti kratki opis ili definicija refluksa:

Gastroezofagealni refluks (nazvan i jednostavno refluks) je bolest ili medicinsko stanje koje nastaju kod beba zbog nerazvijenosti ezofagealnog sfinktera – misica izmedju zeluca i jednjaka koji sluzi kao vratasca i treba propustati hranu samo u jednom smjeru- iz jednjaka u zeludac. Kod beba s nerazvijenim sfinkterom, probavljena hrana se zajedno sa zelucanom kiselinom vraca u jednjak gdje uzrokuje ne samo neugodno pecenje (zgaravicu), vec i ostecenja osjetljive sluznice jednjaka.

Bebe koje pate od refluksa obicno cesto povracaju ili izuzetno puno “bljuckaju”. Medjutim postoje bebe kojima se hrana i kiselina ne vracaju do usta, nego samo do neke tocke u jednjaku, tako da bolest kod takvih beba nije toliko ocita, ali je podjednako opasna i bolna kao i kod “bljuckavaca”. Takav refluks se naziva “tihim refluksom”.

Ponekad povracena mjesavina probavljene hrane i zelucane kiseline udje u disni trakt gdje uzrokuje bol ugrlu, gusenje, kasljanje i eroziju zubne cakline, a u osobito kompliciranim slucajevima biva udahnuta u pluca gdje uzrokuje infekcije i simptome slicne astmi.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom