Pogledaj jedan post
Old 14.12.2009., 12:08   #15
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Po svim obiljezjima su dinosauri gmazovi? Nadji mi jednog gmaza koji hoda na straznjim nogama? Ili leti? Ili je pokriven perjem? Ili je toplokrvan?

Sva ispitivanja upucuju na to da su dinosauri puno blizi pticama nego gmazovima.
Postoje i neke vrste dinosaura za koje se smatra da su nastali evolucijom iz praptica.
Specifičan hod i let samo su rezultati konvergencije. Ne spadaju pod obilježja razreda. Onda bi i leptiri mogli pod gmazove. Znaš li ti uopće što razdvaja gmazove od ostalih razreda? Osim toga, na stražnjim nogama hodaju mnogi krupni gušteri toplih staništa, a neki se koriste i sposobnošću kratkih letova. Perje su imali mnogi dinosauri a dio te skupine evoluirao je u ptice, ali samo dio. Ako misliš na pterosaure, ta je skupina izumrla i ne vidim razloga da sve što je bilo postoji i danas.

Ovo zadnje... pomiješao si stvari. Dinosauri nastali evolucijom iz praptica...? A koje su to skupine kad si tako upućen u istraživanja i molim te reci gdje i ja mogu to pročitati? Daj me prosvijetli da nešto novo naučim?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom