Pogledaj jedan post
Old 06.03.2010., 11:25   #46
boks!

nasilja među djecom je bilo i uvijek će biti. uvijek se najde neka grupica, obično predvođena nekim napuhancem-agresivnim vođom čopora i onda svi skup traže žrtve da se malo ispušu i naprave jako važni.

i moji klinci imaju takva iskustva. nastojala sam im objasniti zašto se to događa, ali ih i naučiti da postoje dvije metode: ignorirati, smoći duhovne snage da se ne osjećaš toliko ugroženo, isprovocirano i da ne dopustiš samom sebi da se spustiš na nasilnikov nivo. da izbjegneš susret s njim kad god je moguće i mrtvo-hladno ne reagiraš. teško izvedivo! druga je metoda da ga naučiš da na verbalnom planu bude jači, da zna potražiti pomoć odraslih bez osjećaja da je cinker, i na koncu konca da se zna i fizički postaviti i suprostaviti ugnjetaču.
to su metode da se pomogne djetetu-žrtvi.

no u okviru svih događanja kojima su izloženi naši klinci (od luke ritza, sve one pretučene i izmaltretirane djece čija se imena povlače po novinama do anonimnih svakodnevnih čarki u školskom dvorištu) zaključci ove diskusije su zapravo jedini mogući:

- razgovarati s djetetom
- razgovarati (barem pokušati) s roditeljima nasilnika i samim maltretatorima
- uključiti u problem razrednike, školske pedagoge, psihologe, ravnatelja
- prijaviti slučaj socijalnom radu, pa makar trajalo do beskraja
- od socijalaca očekivati razgovor sa svim umiješanima, te uputu zlostavljaču i njegovim starcima u modus, kukuljevićevu, ili već neku takvu ustanovu koja se bavi tom problematikom , eventualno ako se radi o gadnim ozljedama socijalci takve slučajeve prijavljuju policiji; sve u svemu, od toga ne očekivati previše
- sam prijaviti slučaj policiji ukoliko navedene mjere ne ishode rezultata
- zaprijetiti djeci ili roditeljima (ne baš preporučljiva metoda jer onda si sam obilježen kao nasilnik)
- šakama i nogom se obračunati s istima (još manje preporučljivo)
- moliti dragog Boga da svi skupa sazriju i da ih prođe nasilnički period odrastanja (također malo vjerojatno, jer se upravo od takvih malih agresivaca regrutiraju budući mobingaši, potencijalni kriminalci i društveni nasilnici svakoje vrste)

sve u svemu, želim ti uspjeh, čvrstinu i puuuuuno strpljenja
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom