Pogledaj jedan post
Old 02.02.2012., 21:20   #452
(ovo sam napisao sa 22 godine pa ne zamjerite na pretencioznosti)

Životne tekovine

Ulica nosi ljude, idu mi u susret. Svaki od njih nosi neku svoju priču, razmišlja o životu, ljubavi ili sličnim tričarijama, listajući u glavi svoju životnu priču i očekujući da i njega, kao i sve oko njega zainteresirane iznenadi novi redak koji će se tek ispisati kad skrene baš iza onog ugla. Priča se svakim trenom gradi, neke sitnice se dorađuju, neke se mijenjaju, pa makar samo kod pripovijedanja. Kakve li su sve pustolovine proživjeli, kakve će tek proživjeti?

Poneki mimoilaznik vjerojatno razmišlja i o čemu razmišljaju ljudi oko njega, pa vjerojatno i sluti da svatko od nas ima svoju priču o koju upravo zapinje svojim slijedom misli. Promatra mene i pita se kakva je to moja životna priča, što li sam već proživio i što me tek očekuje tu negdje blizu ili tamo negdje daleko, iz vremenske perspektive gledano. Ne zna da živim sasvim običan život, bez uzbuđenja i pustolovina kakve viđamo u filmovima. Ali on, s druge strane, izgleda kao osoba koja zasigurno doživljava koješta u životu, barem u usporedbi sa mnom i iz moje perspektive. Ljudi.

Slijedeći tako u tvrdom asfaltu utabanu stazu kojom svakodnevno prohuji stotine stopala u raznim obuvalima, neminovno moram naići na neko mjesto gdje će se barem neki od njih zaustaviti i pomalo odmoriti, najčešće su to oni stariji članovi naše zajednice. Jedno takvo mjesto na kojem se okupljaju je i crna kutija na zidu cvjećare kraj koje svakodnevno prolazim na putu do obrazovne institucije. Služi za postavljanje osmrtnica, okovana, željezna sa staklom koje pokazuje čega ima unutra.

Svakodnevno se ljudi, mahom stariji, zaustavljaju kraj tog mjesta i sa zanimanjem promatraju imena ljudi ispisana crnim slovima, dajući tako posve novo značenje izrazu "vidjeti koga ima". Ponekad, dok prepoznaju ime, što nije rijetka pojava u manjoj sredini kao što je ova, odmahnu glavom ako su sami ili šaptom prokomentiraju među sobom. Tada najčešće odvrte svoju priču s početka ove na one dijelove u kojima se, ma da i samo u sporednoj ulozi, pojavljuje ime s papira. A mi smo nekad bili generacija...
__________________
This forum requires that you wait 30 seconds between searches. Please try again in 34 seconds.
TrashHarvester is offline