Pogledaj jedan post
Old 01.05.2009., 21:48   #39
Cool

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Dobar upis, vidim da si dobro upućen u ovu tematiku. Zanima me još par stvari.

1. Stvarni broj dužnosnika i časnika NDH koji su bili Židovi ili imali židovsko porijeklo. Vidio sam neke popise ali su brojke debelo prenapuhane jer su svi sa njemačkim prezimenima proglašeni Židovima.
Pozdrav, moj dobri čovječe, sine Zemlje Hercegove.

Dopusti da započnem sa slijedećim,

prema onome što sam dosada pročitao i naučio, ne postoji osoba koja je bila etnički ali i izjašnjeni Židov i kao takva mirno egzistirala unutar struktura Nezavisne Države Hrvatske.

Sve se svodi na "porijeklom Židov", "majka Židovka", jedan djed ili baka "Židovka".

Ono što bi engleski jezik opisao riječju descent.

Nastavimo. Cijela priča o Židovima u nekoj milosti ili službi NDH doživljava svoj highlight sa generalima židovske vjeroispovijesti u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, ili skraćeno sa Židovskim generalima u NDH. Dopusti da ovdje ostavim jedan *. Zapamti *, jer ću se poslije vratiti na ovo mjesto.

Različitim tiskovinama, net-stranicama & net-forumima provlači se popis onih koji navodno zadovoljavaju takve kriterije, a on izgleda ovako

1. Alabanda inž. Hinko
2. Aleman vitez Ladislav
3. Angeli Edgar
4. Balley Emanuel
5. Cuš Oton
6. Fritz Julijo
7. Gamberger Josip
8. Halla pl. Ferdinand
9. Heilbich Dragutin
10. Isser Ðuro
11. Kirchbaum Oskar
12. Kraus-Tudić Rudolf
13. Kubin Rikard
14. Metzger vitez Josip
15. Miesler Milan
16. Frauensperger pl. dr. Milan
17. Resch Julio
18. Rubler Dragutin
19. Sach Julio
20. Simović Julio
21. Steinfel vitez Nikola
22. Šarnbek Ivan
23. Šnur vitez Ivo
24. Scholtz (Šolc) Josip
25. Tartaglija Kvintijan
26. Wanner Rudolf
27. Zgaga vitez Mirko
28. Zorn Božidar


Čovjek vidi 28 imena, i srcu mu odmah bude toplo. Židovi, to još generali. Slijedi toplina u srcu i mržnja prema prokletim kumunjarama koji su pripovijedali o ustaškom genocidu izvršenom nad židovskim narodom.

No, sve to brzo prođe.

Naime, ovih 28 imena bili su predmet rasprave upućenijih ljudi, i došlo se do slijedećeg zaključka,

Za NIJEDNOG od navedenih ne postoji NIJEDAN dokaz osim eventualne zvučnosti prezimena koji bi posvjedočio o etničkom židovstvu, ili nedaj Bože izjašnjavanju Židovom.

Nadalje, neka imena i prezimena su napisana potpuno krivo (slučajno ili namjerno, hm?), za neke se ne zna jesu li uopće postojali, a za neke je utvrđeno da su bili sve, samo ne Židovi.
Za neke je utvrđeno da nikada nisu bili generali, za neke da su posthumno postali generali.

Ono što se provlači kao konstanta među navedenim imenima - nijedno nije "slavno".
Mirko Zgaga možda, ali samo možda.
Nijedan nije proslavljen nekim podvigom, nekom okrutnošću, nekim znamenitim događajem iz četverogodišnjeg razdoblja postojanja NDH. Nijedan nije JAVAN, razumiješ?
Zgaga jest bio u Ustaškoj vojnici, ali više o Zgagi - za par redova. Commercials, stay tuned.

Zaplešimo, smiono, a opet smireno.

Hinko Alabanda jest bio Zadranin, rimokatolik. Nikakav Židov.
Julije Fritz jest bio Volksdeutscher. Nikakav Židov. Krivo napisano ime.
Oskar Kirchbaum jest bio Volksdeutscher. -II-
Josip Metzger jest bio Volksdeutscher. -II-
Kvintijan Tartaglia jest bio Talijan. Krivo napisano ime.
Mirko Zgaga jest bio Hrvat, Šibenčanin, rimokatolik.
Božidar Zorn jest bio etnički Slovenac, i po ocu i po majci. Rođen je u Italiji, djetinjstvo proveo u Trstu. Otac mu je bio Anton Zorn.

Nadalje, imena su krivo napisana još Juraju Iseru (ne Đuri), Dragutinu Helbichu (ne Heilbichu), Milanu Praunspergeru (ne Prauenspergeru), Milanu Mizleru (ne Miesleru).

Eto.

Tko god da je radio ovaj popis (ne raspolažem imenom cijenjenoga "autora"), pažljivo je birao imena.

E sad,

(i) Ja ne tvrdim da jedan, petero ili desetoro ovih ljudi nisu bili etnički Židovi, poluŽidovi, četvrtŽidovi ali kao činjenica ostaje da to židovstvo nisu ispoljavali ičime, ili da su se uopće ikada sami smatrali Židovima.

(ii) Ovo su sve većinom bili ljudi od drugorazrednog značaja. Zajedničko im je da su gotovo svi bili oldskul austrougarski vojnici. Ono što im je također gotovo svima zajedničko jest da su bili u Hrvatskom Domobranstvu. Ista priča kao i sa Srbima u NDH. ISTA.
Fedor Dragojlov, Mihajlo Lukić i tu otprilike završava lista "značajnijih".
Ostaje Sava Besarović kao nekakav poslanik, Jovan Iskrić koji je skupljao prašinu u nekom uredu i još nekolicina.

Vidiš, nikada ne spominju Delka Bogdanića kao potencijalnog Srbina, iako sam jednom naišao na ime "Đokica" umjesto Delko. Za njega je sigurno da je bio zakleti ustaša, dušom i tijelom za Nezavisnu Državu Hrvatsku, i da se smatrao Hrvatom. Neki kažu da Hrvatom pravoslavne vjeroizpoviesti, no za to i nisam našao neku potvrdu. Ako netko jest, neka istupi.

Svi su ratovali za Austro-ugarsku. Ako su ikada i bili Židovi, nije ih se očito smjelo dirati, a osobno smatram da su svoje eventualno židovstvo u onim okolnostima revno krili.

(iii) i sada dolazi moj *.
Budala koja je sastavljala ovaj popis je kano bi Srbi rekli FULALA CEO FUDBAL. Nitko zapravo DANAS ustaše ni ne optužuje da su bili ideološki antisemiti sa predratnim ciljem istrebljenja Židova /za razliku od pre-ww2 Ljotićevaca i onog kleronacističkog nakota u Srbiji/, već da su genocid nad Židovima proveli temeljito, što u svojoj režiji, što u kasnijoj fazi rata isporučivanjem istih Nijemcima i njihovom konačnom riješenju. Ništa više, ništa manje.

A to se nikako ne može osporiti. Židovi nisu Srbi sa Korduna, Banovine, Like, polupismeni seljaci koje se odvodilo i ubijalo bez imena i prezimena, samo brojem - ako i time. Židovske općine su imale detaljne popise svojih članova, i kako je tko bivao odvođen, tako je njegovo ime bivalo zapisano.

Neosporene, hladne i nesmiljene brojke govore o manje od 25% Židova (od početnog broja) koji su preživjeli holokaust unutar granica NDH.
I gotovo svi od preživjelih su preživjeli bijegom u dijelove Hrvatske okupirane od strane Kraljevine Italije, i dalje ili u svijet, ili u partizane.

Ono što je ostalo na teritoriju koji NDH jest kontrolirala - pobijeno je. Ili od ustaške, ili od njemačke ruke. Jebiga. Tako stvari stoje, i što se toga tiče - onaj tko tvrdi suprotno može se postaviti na trepavice. Točka.

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Je li teret lociranja, hapšenja, transportiranja pa i ubijanja Židova pao na Ustaše? Koliku su ulogu odigrale redovne njemačke trupe, Gestapo i SS (iako ovih baš i nije bilo ako se izuzmu muslimanske SS divizije). Jesu li na području NDH operirale Einsatzgruppen?
Lociranje, uhićenja i transport - apsolutno u samostalnoj ustaškoj izvedbi.
Combo Ustaške Nadzorne Službe i Ustaškog redarstva.
Što se tiče Einsatz skupina, koliko je meni poznato nisu.
Btw, ukoliko se ne varam, SS jest imao neki ured u Zagrebu, no mislim da je sve bilo u ulozi promatranja "napredovanja posla".

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
PS: Smanji malo doživljaj i te kvalifikacije. Ako ljudi mogu razgovarati bez emocija čak i o ratovima 1990ih, ne vidim potrebu da se bilo tko toliko uzrujava (i časti ustaše epitetima) oko događaja prije skoro 70 godina
Neda mi se. Ne volim sterilno mlohavo pisanje. Ali hvala na savjetu.

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Sada bi ja trebao u svaku diskusiju unijeti nešto poput: "Prokleti četnici i islamofašisti.
Imaš moju potpunu podršku za to.

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Sjeme im se zatrlo!"
I ja kažem.

Živila Hrvatska.



E da, btw, nitko ne spominje Vladimira Singera kao Židova u Ustaškim (!) redovima. Vjerojatno se činjenica da mu je Vjekoslav Luburić u Jasenovcu zabio nož u srce ne uklapa u lijepo i nevino posloženu priču.

Ako je netko bio Židov u strukturama Nezavisne Države Hrvatske, onda je to bio Vlado Singer.
__________________
Those who cannot remember their past are condemned to repeat it.

Zadnje uređivanje DemonDavni : 01.05.2009. at 22:00.
DemonDavni is offline