Pogledaj jedan post
Old 26.10.2014., 23:10   #90
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ne pomažu ali zgodno su se našli ovdje jer ocrtavaju stav zapada prema Balkanu, kroz koji se promatra i situacija u BiH o čemu se gore govori.

nešto sam o tom orijentalizmu u politici baš htio upisati, nadovezati se na tvoj upis o moći tih šefova i njihovim procjenama i analizama (a zapravo aljkavosti, neznanja i često gluposti koja izranja iz takvog pristupa gdje se sve istočno doživljava kao nešto nesposobno za samostalan život i inferiorno), ali mi je zbog forum.hr greške post propao

Nije baš previše bitno za temu, ali je donekle dobro to imati u vidu kao opću filozofiju koja određuje sve Zapadnjake po pitanju Balkana (gdje i nas stavljaju, bez brige).
Nije to značajka samo Nijemaca, već i Engleza, a naročito Amerikanaca. Što je najgore, iza toga njihova općeg pristupa Balkanu (ne samo političara, već i šire akademske javnosti) se ne nalaze svjesno maligne namjere, već jednostavno ne znaju drugačije (ajde donekle se taj stav ublažio zadnjih desetljeća jačanjem filozofskih škola o kolonijalnoj teoriji kroz koje su akademski krugovi na zapadu uvidjeli da istočnjaci nisu egzotična bića ili prahistorijski mentalno potkapacitirani trogloditi).

Taj dugotrajni odnos se vrlo dobro odražava i na tržištu rada, kod zapošljavanja ili dobivanja poslova, također.

Često ih precjenjujemo i mislimo da su svemogući, a da je nered i nefunkcioniranje programirano i ciljano održavano (to Domazet Lošo voli čačkati oko "kontroliranih kaosa" i sl.),a ustvari ispadne da se iza mnogočega ustvari nalaze savjeti trećerazrednih eksperata koji kad je u pitanju Balkan i nisu baš jaki na tom polju, al znaju bolje od Balkanaca što je dobro za taj kutak Europe.
Naravno, ne negiram geopolitičke kabinetske igrice na najvišoj razini, i eventualno produciranje kriznih žarišta, samo hoću reći da dobar dio toga fenomena kriza i konflikata ovisi o nekompetentnosti i neznanju onih gdje se donose odluke.
Kako sam jednom kolegi rekao,mi smo super za TOR I nabijanje dnevnica.
Shvatit ces na sta mislim....naslanja se na ovo tvoje.

Malo smo I mi tu krivi, malo puno, sa losim radom u diplomaciji, losim lobiranjem kod igraca itd...itd....

Ako se sami ne potrudimo drugi moj Zalac nece mislit na nas......
sve ovo sta si napisao je istina ali je I ispravljivo.....nazalost na tome slabo radimo.
realist is offline