Tema: Violina
Pogledaj jedan post
Old 27.07.2007., 21:13   #12
Evo ja ću vam ispričati svoju priču. Ja sam također svirala klavir 7 godina, i jako dobro mi išlo. Naknadno sam bila upisala solo pjevanje i odlično mi ide. Malo prije nego sam upisala solo pjevanje....padne me na pamet violina. Taj jedan čarobni instrument koji je dušu dao za mene jer sam apsolutni sluhist i imala sam itekakvu strast za itaj nstrument. I tako ja lipo listala oglasnik i vidila da neki čovjek prodaje violinu svog sina za nekih 1000 kn. Sreća u tome je bila šta sam imala svoje ušteđevine i na nekih 10-ak dana prije toga sam bila prodala mobitel i tako sam čak imala i viška. I odoh ja do toga čovjeka i on meni proda tu violinicu 3/4, koja je taman bila za mene...maja, satka bejbi violinica. Temeljni problem je bio šta nisam imala vajolin tičera. Mater me stalno pilala da tako neću ništa živo naučiti nego ću joj samo popiti živce. Ali moj plan je bio potpuno drugačiji. Pitala ja jednog profaća iz solffegia da mi nabavi početnicu za violinu. On mi nakon mjesec dana donijeo kopiju od neke skripte po kojoj se uči prva dva razreda. Tu su bila ljestvice, komadi. vježbe za gudalo itd... I ja počela pilati po violini! I ja prošla taj program za pola godine. Za dvije godine svirala mađarski ples, beatlese, uglavnom onaj lipi melos. Da bi za 4 godine sklepala meditaciju od Massneta, Legendu od Winiawskog, Mazasove etide, Vivaldijev koncert u a-molu te sam skinula mnoge operne arije. Nakon godinu dana sviranja sam prodala onu malu 3/4, zaradila još pineza pa sam si kupila cijelu violinu, nabila eudoxine žice i prijatelj mi posudio neko prva liga-gudalo. Kako je to samo glatko išlo!!! Kasnije sam morala vratiti gudalo, jer je trebalo nekoj drugoj osobi, pa sam si ga sama morala financirati. Naručila sam ga preko jedna Američke firme za nekih 200 dolara i mogu reći da sam prezadovoljna jer je gudalo lako kao pero, i ne boli me ruka kada sviram za razliku od onog školskog koje je za konja prebiti. Violina na kojoj sviram je Suzuki i nije loša, platila sam je 1000 dolara, tokad sam bila u inozemstvu, nisam imala love za neki "jači" instrument, mada se i ne bunim na ovo šta trenutno imam. Tehnike gudalom su vrlo korisne na početku, ali poslije znaju biti zatupljujuće, jer nikad nešto ne možeš izvesti gudalom baš onako kako ti piše, pogotovo ako je ad libitum kao mnoga Sarasateova djela, što sam i nešto svirala od njega, pa ljudi moji to je potpuno drugi svijet u kojem tonu skoro sva pravila. Moraš naći svoj način interpretacije, unjet se maksimalno u to šta sviraš, i onda ruka krene....putuješ kroz tu fantaziju i na kraju si odmoran i opušten. Eto ja imam veliku sreću što u životu ne dozvoljavam da se ja nečemu podredim, pa mi stvari itu za rukom. Velika sreća u mom sviranju violine je apsolutni sluh, velika maštovitost i šta nikad ne dozvoljavam da me sviranje umori. Zato svima želim onima koji to vole i žele da to sa srećom rade, jer sve je u životu moguće. Ja sada kad imam vremena sviram sa svojom korepetitoricom koja je legenda ipo. Prošetamo preko svih razdoblja glazbe i to mi se jako dopada što nema granica u glazbenim stilovima i što je ona "open minded". Zato ustrajte u ostvarivanju svojih snova i briga vas za neke prepreke koje su teatar apsurda, jer sve je moguće i ništa nas ne smije iznenaditi. Sretno svima, i uživajte u čarobnom svijetu glazbe
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom