Pogledaj jedan post
Old 26.04.2008., 13:05   #92
I to višestruko simultano darivanje ;D Vrijeme jednako postojanje, postojanje je trajanje, a trajanje smo navikli doživjeti linearno. Obzirom da je postojanje simultano na različitim lokacijama gubi se linearno, a time i tlo pod nogama naše logike... Elementarne čestice su bile percipirane kao točkaste, pa se radi boljeg razumijevanja počelo govoriti o strunastom, što i jest točnije tj. slika je preciznija. Isto kao što Zemlja ne kruži oko Sunca u kružnici, već kao i sve u svemiru pa tako i čestice, u spirali, tako i s vremenskom perspektivom čestice nisu točke već strune (da ostanem politički korektan pa ne kažem val;D). Kvantna teorija to voli opisati kao viljušku, koja tebe bode jednim a mene drugim 'mogućim' šiljkom. Moguće je i istovremeno, ali nije isto.

Naravno da je uključivanjem vremenske dimenzije precizniji opis stvarnosti. No to malo pravi probleme u percepciji. Istovremenost tj. nelokalnost postaje činjenica koju teorija tek treba definirati (dakle 'linearizirati';D) Ja to sebi objasnim ovako nekako, - ako gledamo navedeni primjer - film, i ja i još netko, informacija istovremeno stigne na dvije lokacije (malo banalno al eto, jedan izvor informacije/fotona, dva ili multi recipijent istog u isto vrijeme) dakle, otprilike se može reći da vrijeme 'impregnira' stvarnost u našu 'objektivnost'. To se ako se ne varam i naziva spregnutost, ili originalnije, entanglement.

E a kako smo se već navikli da o postoru možemo govoriti kao i (čak istovremeno) ravnom i zakrivljenom, tako se valjda sad pokušava vidjeti je li tako moguće razmišljati i o vremenu. I, u teoriji, izgleda, bez problema. Čak i lakše, rekao bih, jer je iz te multilateralnosti isključen vid. Jer valovi su recimo omnidirekcionalni što je ona teškoća s početka ovog posta, problem nama potrebne linearnosti koja dolazi u teškoće kada se 'nešto' kreće istovremeno u suprotnim smjerovima. Vjerovatno će s vremenom biti jasnije ;D pozz
moonfool is offline  
Odgovori s citatom