Pogledaj jedan post
Old 12.12.2012., 10:45   #57
Lako je moralizirati i to rade listom svi tako dugo dok se sami ne nađu u toj situaciji.

Sve je to divno i krasno, dijete jeste hiperaktivno (vjerojatno ima i potvrđenu dijagnozu), no, trebali bi se svi zamisliti nad situacijom u kojoj se nalaze djeca koja silom prilika moraju živjeti i raditi u razredu sa takvim djetetom.
Stalno dobivaju batine od njega, remeti nastavu, uništava tuđe stvari, remeti tuđe igre... Sve u svemu, nimalo ugodno.
Još sve to mogu im potencirati roditelji takvog djeteta umanjujući problem rečenicom "moj mali je tako živ".

Sličnog smo imali u razredu dok je moja kći išla u osnovnu školu.
Skakao je po razredu. Šarao po ploči. Slao učitelje u pm. Tukao je sve oko sebe, osobito curice. I moje dijete, također.

Što sve nismo pokušali poduzeti...

Razgovori sa razrednicom, ravnateljem, prijave czzs, policiji...

Njegovi roditelji podsmjehivali su se svemu tome, dodatno hraneći klincu ego.

Čak su ga, svojevremeno, dečki iz razreda organizirano namlatili, samo da bi ga smirili. Nije puno pomoglo - njih je ostavio na miru, ali je i dalje maltretirao ostale.
Tako dugo dok jednom nije moju kćer davio vezicom za cipele.
Prvo sam malog počekao poslije škole, uhvatio ga, zaprijetio mu (nisam ga udario), sa njime otišao do njegovog doma, zaprijetio roditeljima. Nakon toga mali je ostavio moju kćer na miru, ali ne i ostale.

Kako je sve završilo?

Nije završio osnovnu školu. Negdje u 8. razredu uhvatili su ga u krađi, nakon toga je ozlijedio jednu curicu da je morala na hitnu.
Tek tada reagirao je czzs, završio je u popravnom domu. Tamo je nastavio sa sličnim ponašanjem, da bi završio kao probisvjet sa kriminalnim dosjeom.

Što hoću reći?
Mislim da je blagim (preblagim?) pristupom prema takvoj djeci istima učinjena šteta - vide da se njihove nepodopštine (na početku; kasnije to poprima sliku delikvencije) pravilno ne sankcioniraju i tada iskušavaju kako daleko mogu ići.

Naravno; ne tvrdim da svi završe kao mali iz moje priče, no, život sa njima vrlo često je nemoguć.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom