Pogledaj jedan post
Old 05.12.2005., 16:11   #72
Badzo;

Quote:
kada je u pitanju ucenje onda treba ucit od svakog...i koristit svoj mozak i vagat ...ja licno mislim da bi svaki musliman trebao da prouci(detaljno) svaki mesheb, skolu...pravac...
OK, i prihvatiti ono sto je najjace od dokaza. A ovo se odnosi na islamske propise u kojima ima razilazenja a ne vjerovanje jer u islamskim pravnim skolama i pravcima nema razilazenja u vjeruvanju dakle u akaidu. -

Quote:
opet.....al nema veze, kao sto rekoh dova se upucuje jedino Allahu, ovo sto shije rade je molba Imamima(koji su svi redom sehidi od Alija...do Mehdijevog oca, Askerija), ili ako ti tako zelis shije upucuju dovu Allahu preko svojih imama, isto ko sto ti dovis bogu preko svojih usana, ruku, na taj nacin oni gledaju na to..
I ja se slazem da je dova Imamima shirk ako im se dovi s mislju da im oni sami mogu pribaviti korist ...a ne Allah koji je stvorio i njih i Imame, nebesa i zemlju...
Ako je molba u ovom smislu shirk....
Sam znas da Allah dz.s zna sta je u nasim srcima, i koji su nasi nijeti, tako da to i nije problem.
Gdje je to Allah, subhanehu ve te'ala, objavio da se Mu obracamo preko mrtvih ?

Gdje je to cinio Allahov Poslanik, s.a.w.s. ?

Je li igdje Poslanik, s.a.w.s., govorio: 'O Ibrahime moli svog Gospodara da mi da to i to...' ili 'O Musa' ili 'O Isa' itd. I to su dobri robovi, cak Allahovi Poslanici kao i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, ali Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nigdje nije molio preko nekoga Allaha, dzelle sanuhu.

Molba se upucuje Allahu, dz.s., direktno i to je ono sto islam pravi specificnom vjerom po pitanju obracanja Allahu dz.s., za razliku od ostalih religija koji pripisuju Mu druga u dovi ili bilo u kojim drugim vidu 'ibadeta' tj. obracanja kao svom bogu.

Naveo si ajet koji govori da sehidi ili ovo ili oni nisu mrtvi. Pa de mi reci jesu li zivi ? Jesu zivi ali gdje ? Zivi su kod svog Gospodara Allaha, dzelle sanuhu. Dakle na onom svijetu a ne na dunjaluku jer su za nas oni MRTVI. Ako su zivi, onda ih dozovi iz mezara-groba i neka ti se odazovu. Zasto im se obracas tako preko zemlje. Pokucaj im na kabur i reci da izadju, neka ti daju koji savjet.

La havle ve la kuvvete illa billah.

Obracanje Allahu, dz.s., preko mrtvih ljudi jeste sirk Allahu i vise to nije islam i vise to nije tewhid ( ispovijedanje Allahu jednoce, tj. Jednoca Allaha, dz.s., ) jer Allah je Jedan i samo se Njemu obracamo. Ti kao da hoces reci da se obracas Allahu ali samo malo ukrivis pa zaobidjes put i opet Allahu upucujes dovu! Kakvo je to vjerovanje ?

Allah je Jedan i Jednom se upucuje dova a ne 'sejhu', mevlani, sufi sejhu, itd. Onda je to dova koja se upucuje MRTVOM da se on kao zauzima Allahu za tebe. DAKLE, dova se prvo upucuje MRTVOME da bi se molio za tebe i to vise nije MOLBA odnosno dova ALLAHU direktno i JEDNOME, vec nekome se prije Njega upucuje dova i to su radili musrici Mekke i izmedju musrika Mekke i oni koji upucuju Allahu dove preko mrtvih nema nikakve razlike, a zasto ?

Hoces reci da musrici Mekke nisu vjerovali u Allaha ? Jesu, tako mi Allaha, vjerovali su u Njega i da je On, subhanehu ve te'ala, sve stvorio-created. Cak imas i kur'anski ajet gdje Allah kaze: " A ako ih upitas ko je stvorio nebesa i Zemlju, sigurno ce reci ALLAH, pa reci: zasto onda u Njega ne vjerujete, dakle, zasto se obracate drugima mimo Njega ? Musrici Mekke su vjerovali u Allaha ali su uzimali kipove ili neke mrtve ljude i molili njih da moli za Allaha, pa kad su bili upitani, zasto kipove koji niti cuju niti vide mole ? Oni su odgovorali:

Mi njih molimo samo zato da bi nas oni priblizili Allahu. Dakle sirk su cinili.

Tako isto danas mnoge sufije a i sijje cine sirk Allahu na isti i identican nacin, pa kad ih upitamo zasto upucuju dove mrtvim ljudima koji vise nemaju nista sa ovim svijetom, oni odgovaraju: Prije ce se dova primiti na ovakav nacin jer ovako se mi priblizajemo Allahu, dz.s.

To je isto, uvazeni brate, zato u ime Allaha te pozivam da se pokajes ako ti isto to cinis i da izjavis da ovo nije u redu jer ti je to najskraja i duznost.

Duznost nam je da se klonimo onoga sto nije propisano po islamu, duznost nam je da slijedimo TEWHID, da se drzimo TEWHIDA, JEDNOCE ALLAHA, dzelle sanuhu.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom