Pogledaj jedan post
Old 29.09.2012., 17:08   #62
Također smatram da je za samu temu nevažno da li se tablica množenja uči u drugom ili trećem osnovne.



Ono što se tiče teme, je da me jako zanima što je bolje za samo dijete, da bude prethodno upoznato sa dijelom gradiva, ili ne.

Usko vezano radi se o slovima i brojevima.
Vrlo je bitna razlika između "poznavanja i prepoznavanja slova i brojeva" i "čitanje s razumjevanjem, pisanje i računanje".
Vjerujem da vas većina misli na to da se radi samo o poznavanju/prepoznavanju slova i brojeva.

Kako se to odražava na dječju psihu, učenje i ponašanje?
Padaju mi na pamet dva extrema.

Situacija:
a)
Dijete ne zna ništa od navedenog, dođe u društvo koje barem pozna slova i brojeve, oni puno brže napreduju u gradivu, ovo djete kasni, i time je nezadovoljno i nazadno.
Bude prihvaćeno kao loš učenik, slabi samopouzdanje...

b)
Dijete dođe sa predznanjem u društvo koje ima manje znanja, te mu nastavni program bude dosadan, te time nauči da je u školi "dosadno" i da ne mora učit jer "zna sve". Pa kad dođe u slijedeći razred gdje "ne zna sve", osim što mu je već dosadno, onda opet ne uspjeva pratit nastavu, pripiše mu se ADHD, ima teškoća s učenjem jer nema naviku praćenja nastave koja se usadi od prvog dana.




Što je sa stranim jezicima?
Masu djece ide na predškolski engleski?
I onda?
Dođu klinci u prvi osnovne i u prvom tromjesečju pišu diktat iz engleskog (znam stvarni primjer) WTF?
Kako pratit tako zahtjevan ritam bez predznanja?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom