Pogledaj jedan post
Old 01.01.2010., 15:24   #8

Nelson Mandela also gave a copy of this speech to Francois Pienaar:
(...) It is not the critic who counts; not the man who points out how the strong man stumbles, or where the doer of deeds could have done them better. The credit belongs to the man who is actually in the arena, whose face is marred by dust and sweat and blood; who strives valiantly; who errs, who comes short again and again, because there is no effort without error and shortcoming; but who does actually strive to do the deeds; who knows great enthusiasms, the great devotions; who spends himself in a worthy cause; who at the best knows in the end the triumph of high achievement, and who at the worst, if he fails, at least fails while daring greatly, so that his place shall never be with those cold and timid souls who neither know victory nor defeat. (...)


Invictus (2009) - od trenutno zivucih redatelja Clint Eastwood mi definitivno spada medju najdraze, najvece i najproduktivnije, sto se svakim novim filmom i dodatno utvrdi. frapantno je s kolikim enormnim talentom, emocijama, lakocom taj covjek uspijeva ispricati naizgled slozene, nezanimljive i usko partikularne price/dogadjaje te ih uciniti idejno bliskim i shvatljivim najsirem krugu gledatelja. ukratko:
Quote:
Nakon gotovo 50 godina apartheida, novoizabrani južnoamerički predsjednik Nelson Mandela (Morgan Freeman) pokušava iskoristiti svjetsko prvenstvo u ragbiju '95. godine kojem je njegova zemlja domaćin ne bi li približio svoj rasnom razlikom podijeljen narod.
Invictus, njegov najnoviji rad, prica je o velicanstvenoj i univerzalnoj potenciji sporta u ujedinjavanju ljudi ali i vaznog faktora u formiranju boljeg, pozitivnijeg i snaznijeg drustvenog okruzenja. istovremeno je to prica o snazi i neslomljivosti ljudskog duha, duha neprikosnovene ljudske velicine kakav je Nelson Mandela, uzor, legenda i inspiracija za milijune ljudi. moram priznat da mi se takodjer cini kako je Damon dobrim dijelom ukrao film Morganu (kako je vet. vec odlicno poantirala ), sto nije uopce losa stvar jer kako god okrenuli Oskari su zajamceni, methinkz . decki su rekli:
Quote:
"Najveći izazov mi je bio, naravno, da zvučim poput njega … ostalo je poslije bilo lakše: hodati kao što on hoda, pokupio sam i neke njegove tikove. Nisam imao nikakav skriveni cilj, nikakvu ideologiju u interpretaciji; želio sam samo prikazati ga najbliže što sam mogao stvarnoj osobi. Mislim da se cilj i poruka kriju u samom scenariju; ja sam samo trebao naučiti svoj tekst," kaže Freeman.
"Film govori o događaju koji je sam po sebi prekrasan podsjetnik svima – i u Južnoj Africi i svugdje u svijetu – da, ako poslušamo glas vlastitog 'dobrog ja', onda postoje kreativna i dobra rješenja za vrlo teške probleme. To je stvarno jedan inspirirajući film," kaže Damon.
svakako pogledati!!!!
red F is offline