Pogledaj jedan post
Old 01.02.2011., 20:38   #39
Redoslijed ostavinskih rasprava

Moja baka je umrla prije gotovo 10 godina. Iza nje su ostali djed, moja majka i njezina sestra.

Djed je umro prije malo više od pola godine, a majka i teta su jedine nasljednice.

Sada se javlja zanimljiva situacija: naime, za baku nije pokrenuta ostavinska rasprava.
Prema onome što sam uspjela pročitati, raspravu po službenoj dužnosti pokreće nadležni sud na temelju smrtovnice.
Što može biti razlog da rasprava za baku, po službenoj dužnosti, nije pokrenuta deset godina?

Kad je umro djed, u matičnom uredu su prilikom izdavanja smrtovnice od tete tražili da napravi popis imovine pa pretpostavljam da se isti našao u njegovoj smrtovnici (navedene su dvije nekretnine i grobno mjesto).

Za djeda je došao poziv javnobilježničkog ureda za pristupanje ostavinskoj raspravi - i sad dolazi zanimljiv dio: naime, na imovini koja je predmet rasprave kao vlasnik 1/2 je i dalje navedena pokojna baka, obzirom da ostavinska rasprava za njezinu imovinu nije provedena. Javni bilježnik je donio rješenje kojim je podijeljena polovica imovine čiji je vlasnik djed.

Mama i teta su u međuvremenu podnijele zahtjev za pokretanjem ostavinske rasprave za bakinu imovinu, rasprava je zakazana za sutra.

Je li ispravno ovim redosljedom rješavati ostavinske rasprave, tj. utječe li to na pravomoćnost izdanih rješenja?
__________________
** Piljak je šiljak koji je zaobljen. ** (F. Udavače)
** All true wealth is biological. ** (L. M. Bujold)
** Ivan, you idiot! ** (L. M. Bujold)
lomanita is offline  
Odgovori s citatom