Pogledaj jedan post
Old 29.10.2003., 21:18   #12
Quote:
njasa kaže:
a mozes li sta napisat o bosanskim pitama? ja pravim zeljanicu, sama vucem kore i to mi je super. cime se kod vas jos rade pite?
p.s. ima li ko dobar recept od baklava?
prave se razne pite.. cak sta vise.. u bosanskim selima se smatra da nisi ugostio gosta ako mu nisi napravio pitu.. ja nisam licno neki ljubitelj pite.. al eto..

dakle djeca najvise vole krompirusu... izrenda se krompir, doda sitno sjeckani luk, soli, bibera, i tim se filuku taaaanke jufke..(inace ako je jufka deblja, kaze se da je to vlaska jufka)
burek: fasirano ili sjeckano meso sa lukom, solju i biberom..
kupus pita: izrendani kupus se skuha posoli, al ova pita se mora vise pomastiti i masti se sa ovcijim lojem... i jede samo kad je praaavo vruca..
sirnica: jaja, kajmak i sir..
maslenica.. e to je pita koja mora bii polagana a ne u guzve.. stavi se maslac i kajmak
jajusa: isto ko maslenica al se doda i jaja
tikvenica: tikva se isjecka na kockice, posoli se i tim se filuju jufke
etc....etc.... u ratu se pravila i pita sa rizom... meni se ne svida to ni pod razno.. pita sa zarom je super.. dakle isto zeljanica al se umjesto spinata stavi zara..(kopriva)
od slatkih pita se pravi jabukovaca.. dakle izdenda se jabuka, doda secera, cimeta i malo gingera.. al ova pita se kasnije zalije agdom..


za baklavu ne znam napamet recept(to mi mama nikad nije dala da pravim) al do bajrama ce aBd biti i recept za baklavu.. (to je tradicionalno kolac koji se jede za bajrame.. jede se i on i mimo bajrama.. al bajram nije bajram ako tu nema baklave u kuci)
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom