Pogledaj jedan post
Old 21.06.2007., 19:34   #15
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
E ali kada je nastao pozdrav Seig heil a kada Za dom spremni.
Problem je kaj Seig heil je isključivo vezan za nacizam jer bo se kaže da je je gobels izmislio. S druge strane Za dom spremni je poklić koji je oko 100 godina stariji od nacizma.
Mislim da se nismo bas shvatili.
I "pozdrav rukome" je pozdrv koji datira jos od prije nekoliko stoljeca - nije uopce bitno kada je nesto "izmisljeno". Bitno je sto stoji iza te simbolike. Ne mogu ja sad umanjit znacenje svastike ili "pozdrava rukom" tvrdeci da su oni prastari i da su sasvim neutralni. Mozemo ti i ja mislit kako to nije fer da neka ideologija na taj nacin "otme" neke neutralne stvari i natakne im sasvim drugaciju simboliku od one izvorne, ali budi objektivan pa priznaj da onaj koji pozdravlja "za dom spreman" ne pozdravlja tako jer je to neutralan pozdrav vec zato sto iza tog pozdrava stoji odredjena simbolika.

Quote:
S druge strane poklić za dom spremni mnogi bi mogli i povezati kao i svastiku. Naime svastika je stari poznati simbol koji se koristi fest dugo godina i označava u biti nekaj dobro, dobrobit ili tak nekaj.
Postoji tradicija svastike i u njemačkoj ali nitko ama baš nitko pojma nema za to značenje nego isključivo svastiku povezuje sa nasictičkom njemačkom.
U Njemackoj itekako znaju za svastiku i kada je ona "izmisljena", ali pod tom Svastikom su zivot izgubili milijuni civila i ta je svastika htio ti ili ne preuzela teret citavog Nacizma. Ne znam za tebe, ali ja kad vidims svastiku, odmah je povezujem sa nacizmom iako vrlo dobro znam da je to prastari simbol, no postao je poznat pod nacizmom. Puno je "problematicniji" recimo keltski kriz ili neki drugi slican simbol. Ovo "za dom spremni", svastika i slicno je prilicno odredjeno.

Quote:
Stoga dali je Za dom spremni loš ili ne pozdrav. za nekog neukog definitivno loš, za nekog obrazovanog više neutralan.

Stoga odredi kakva je percepcija ljudi dali znaju kakvo je podrijetlo tog poklića i to će ti odgovoriti dali je to dobar ili ne znak.
Mislim da nema misla govorit o tome jel neki znak dobar ili ne vec sto taj znak znaci. Mnogi potcjenjuju moc simbolike ili se jednostavno zele pravit blesavi (ne mislim da tebe).
Prebo is offline  
Odgovori s citatom