Pogledaj jedan post
Old 22.08.2005., 19:02   #3
Moja dva omiljena francuska recepta...

jedan je "Coq au vin" , a drugi je "Quiche Lorraine"(inace super za rucak na poslu)


"Coq au vin"

1,5 kg piletine (jedno cijelo pile te tezine)
30 g maslaca ili margarina
15 ml ulja
12 komada..otprilike..neko voli vishe ili manje...malih lukovica
12 komada srednje velicine sampinjona
3 krishke speka
1 mrkvu
1 luk
2 zlice nekog brandy-ja

500 ml dobrog crvenog vina( za one koji mogu doci do francuskih vina "Cote du Rhone" se preporuca)

185 ml pileceg temeljca( za one koji ga nemaju upotrijebite pilecu kocku)

jedan svjezanj svjezeg "bouquet garni-ja" ili domacu verziju sushenog lovorovog lista(komada jedan) malo timijana, malo ruzmarina , pershina, basilika.....( malo znachi oko dva prstohvata)

30 g brasna
i extra 30 grama maslaca na sobnoj temp.


izrezite pile na osnovne komade....batake,karabatake, prsa, krila, ledja(ko voli)...itd...

1.

poprzite na 15 g maslaca lukovice dok ne posmedje 5-8 minuta. Izvadite iz tave na tanjur.
2.
u istoj tavi poprzite gljive i spek izrezan na kockice.

3. u dubokom loncu na ostatku maslaca (15 g) poprzite nasjeckanu mrkvu i cijelu glavicu luka.Izvadite van.

Na tu masnocu, dodajte komade pileta i przite dok ne pozlati sa svih strana.Sad, lonac maknite sa vatre, dodajte brendi, pustite da ispari, zatim dodajte vino, pileci temeljac, mishanciju zacina, izmjeshanu mrkvu i luk.

Zakuhajte, a zatim smanjite temp. i kuhajte na lagonoj vatri poklopljeno, ne smije vam kipiti van ispod lonca....toliko lagano.....i to 35 do 40 minuta.
4. Iscijedite sadrzaj lonca kroz cjediljku, povrce vam vise ne treba.

Izmjeshajte brashno i maslac, vratite iscijedjeni sos u lonac i polako dodavajte izmjeshani maslac i brashno, ako imate onu metalnu ruchnu mjesalicu ili kako se vec zove jos bolje...ne zelite da vam se naprave grudice......sad vratite piletinu,lukovice, gljive i spek....i kuhajte na lagnoj vatri josh 5-10 minuta.....

uz to super ide temfani krumpir i prilog od povrca....grashak ili prokulice...

dobar tek





__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom