Pogledaj jedan post
Old 16.12.2004., 22:47   #2
Hipertireoza kad se izdijagnosticira uglavnom se počinje liječiti tireostaticima ( athyrazolom ). Može se liječiti kirurški odstranjivanjem cijele ili dijela štitnjače. I treći način je pomoću radioaktivnog joda koji je uglavnom rezerviran za starije ili one koji ne namjeravaju imati djece.
Uz to osnovno liječenje možeš koristiti kao simptomatsku terapiju sedative i beta blokatore koji usporavaju rad srca ukoliko je prisutna tahikardija.

Liječenje Athyrazolom traje recimo godinu do godinu i pol. Naime, dok se čovjek hormonski ustabili treba vremena. S hormonima ne ide preko noći ili za par dana. Nerijetko dođe do predoziranja pa iz hipertireoze uletiš u hipotirozu pa još moraš piti i Eutirox ( hormon štitnjače. Cilj liječenja je da se uspostavi i održi ravnoteža između fT3 i fT4 ( hormona štitnjače ) s jedne strane i TSH ( hormona hipofize ) s druge strane.
Vjerojatno si primjetila da ti je na početku bolesti fT3 i fT4 bili izrazito visoki a TSH izrazito nizak. TSH govori štitnjači koliko da izlučuje T3 i T4. Kod hipertireoze štitnjača nekontrolirano luči previše hormona T3 i T4, organizam to prepoznaje i bitno smanjuje lučenje TSH i tako pokušava smanjiti nivo viška hormona. S druge strane ako imaš hipotireozu štitnjača slabo luči T3 i T4. Opet to organizam prepoznaje i značajno poveća lučenje TSH da pokuša potaći štitnjaču na proizvodnju T3 i T4 hormona.
Ovo je mehanizam negativne povratne sprege za koji treba vremena organizmu da ga ponovno uspostavi. Budi strpljiva još godinu dana.
Obično "nuklearci" ( nadam se da se liječiš kod specijalista nuklearne medicine ) nakon godinu dana Athyrazola razmišljaju o operaciji. Meni se to recimo nije sviđalo pa sam još godinu - dvije gutao minimalne doze Athyrazola a sad sam eutireotičan i bez terapije.
Ovo nije baš preporučljivo jer gutati Athyrazol dugo vremena nije baš bezopasno ( može uzrokovati oštećenja miokarda ili pad leukocita u krvi ).
Ak te još šta zanima, pitaj. Ne da mi se sad više pisati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline