Pogledaj jedan post
Old 08.10.2015., 20:12   #17
Ovakav prijedlog, kakav ja tu vidim, vjerovatno vodi u centralizaciju vlasti i kontra je naćelu subsidiarnosti.

Uzmimo više nego mogući konkretan rezultat ukidanja županija i stvaranja velikih regija- npr. regije Dalmacija. Šta se tu onda dogodi? Funkcije i birokracija se dosadašnjih županija koncentriraju u Splitu. A gube i radna mijesta i funkcije ( koje znaće i demokratsku participaciju lokalnih ljudi) Zadar, Šibenik i Dubrovnik. Jeli to dobro, da se sve današnje funkcije dalmatinskih županija ubuduće upravljaju iz Splita? Ja mislim, da nije. Ako da, onda zašto uopće komplicirati sa regijama. Pa neka sve ide iz centra, iz Zagreba.

A slićna je i prića sa opčinama. Barem u Sloveniji većina onih koji žive u malim općinama, zadovoljnih je sa funkcioniranjem tih poslije 1990 novoustanovljenih općina. Ali oni "pametniji" ljudi iz gradova njih stalno dociraju uz veliku medijsku podržku, kako to za njih ipak nije dobro. Kako se trebaju udružiti. Udružiti na ono, kako je prije bilo. Kako je to zamislio najveći genialac svih vremena Edvard Kardelj. Svaka općina treba navodno imati industriju, pa barem jednu sindikalnu i jednu partijsku čeliju.

Neznam, ali kako mogu onda funkcionirat racionalno Francuzi sa mislim da 10.000 ili neznam koliko općina. Ili Austrijanci sa prosjekom stanovništva u ruralnim općinama od oko 1.500 stanovnika po općini. Slićno u Italiji.

Lokalna samouprava valjda nije samo crta na papiru. Treba biti toliko blizu ljudima, da oni stvarno participiraju u lokalnim odlukama, ako žele. Druga rijeć za to je demokracija. Ne birokracija.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom