Pogledaj jedan post
Old 15.09.2010., 23:25   #15
Thumbs up Nema boljeg soka, od mojih jabuka, na svijetu i okolici!

Za sok sa upotrijebio svoje ekološke jabuke, sorte «zlatna zimska parmenka».
To je veoma mirisna i aromatična reneta, koja daje sok bolji od svih jabuka koje imam.

Kad osoba iz grada zagrize moje ekološke jabuke kao "elstar" na primjer, onda kaže u čudu; pa gdje ovo raste.
Svako tko tvrdi da njegova špricana jabuka, može kvalitetom sa ovima, kažem u lice da laže ili pojma nema.


Na gornjoj slici je tz. repara, stroj za drobljenje repe u ishrani stoke.
Pronašao sam, preko oglasa u Međimurskim novinama, stari stroj pa sam ga reparirao.



Ovako izgleda valjak sa zupcima, unutar repare, kojim se drobe jabuke.
Nisam bio zadovoljan učinkom repare, jer su komadi jabuka prilično veliki i daju slabo iskorištenje prilikom prešanja,
koje je usto i otežano, jer zahtijeva velike pritiske da bi se iscijedio sok.
Zbog toga sam upotrijebio "rende" (ribež) na donjoj slici da probam kako ide sa njime.

Repara "ne valja" jer jabuka mora biti više usitnjena.
Sličan stroj repari "grifo" sam kupio pa vratio nazad u trgovinu jer ne vrijedi kao ni repara.
Malo je bolji od repare, ali nije to, to.
Iz tog razloga i tragam za mlinom, koji će usitniti jabuku još finije od rezanaca na slici.
Što usitnjenija jabuka to više soka od iste.




Oprane jabuke sam prvo nožem očistio od truleži, crva, plijesni i dr.
"Rendao" sam jabuke u plavu kantu. Posao je naporan, a uvijek prijeti opasnost samopovrijeđivanja.
No materijal (rezanci jabuke) je mnogo bolji nego poslije repare i daje mnogo više soka,
koji se već prilikom rendanja oslobađa iz jabuka na dnu plave posude.



Napunio sam prešu i sok je prvo tekao sam od sebe, a onda sam samo pritiskom rukama odozgo iscijedio oko tri litre soka.
Ostatak soka, do 4,5 litre, sam iscijedio u prvom stiskanju, a zadnju litru u ponovljenom stiskanju.
Sadržaj se izvadi van iz preše, rastrese i ponovo preša.
Znači dobio sam od deset kilograma očišćenih jabuka u bijeloj kanti preko 5,5 litara soka.
Posao prešanja je puno lakši i brži.
Ova preša za grozdje je sasvim dovoljna za taj posao i ne pada mi na pamet mijenjati je.



Sok je zagrijan do 81 stupanj, nasut u vrele flaše, zatvoren čepom kao za pivo, i pušten da se ohladi
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom