Pogledaj jedan post
Old 06.01.2007., 08:46   #118
Quote:
colibri kaže:
Ja nemogu shvatiti kako jedan hedonist koji zivi samo za plezir .moze da se zadovolji sa jednom paradoksalnoj situaci.?
Joj zaboga, pa cijelo vrijeme govorim o tome. Vi se svi ponašate kao da je seks 98 posto braka. Da je stvarno tako, vi biste bili u pravu i to što ja govorim bilo bi paradoksalno.

Ali, nije tako. Da jest, praktički svi ljudi stariji od, recimo, 45 godina, bili bi u braku nesretni. A nisu. Usprkos tome što im u braku seksa skoro sigurno nema.

Kako godine prolaze, uloga i važnost seksa, a bogami i učestalost, opadaju. U većini brakova na kraju potpuno nestane. Paralelno s tim procesom -- naravno, ako je brak dobar -- uloga i važnost svih ostalih lijepih stvari u braku raste. I na kraju imate lijepi brak u kojemu nema seksa. Vjerovali vi to ili ne.

Eto, tako hedonist može biti zadovoljan u braku u kojemu seksa nema. Zato jer ima puno drugih lijepih stvari, pa je u ukupnoj 'računici' u tom braku ipak itekako na emocionalnom 'dobitku'. (Naime, smiješno je reći, kao što ti kažeš, da "hedonist ... zivi samo za plezir". Tako živi budala čija je glava prazna. A hedonist možeš biti ako si koliko-toliko pametan, pa u životu imaš i drugih stvari.)

Naravno, kad bi bilo seksa, bilo bi još bolje, to nitko ne spori. Govorim samo o tome da to nakon 20 ili koliko godina braka jednostavno nije ključni problem. Naravno, samo ako je brak inače dobar. Ako nije osobito dobar, to je puno veći problem, jer onda nedostatak seksa ničime nije nadoknađen, pa se tak problem samo nadoda svim ostalim problemima.

Da se odmah ne jave oni kod kojih nije tako -- naravno da ima iznimaka. U svemu ima iznimaka. Ja sad ne govorim o iznimkama. (Jedino ako se sretan brak već sam po sebi danas ne smatra iznimkom.)
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom